Światowy Dzień Walki z Zapaleniem Płuc

Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Zapaleniem Płuc. Eksperci biją na alarm – bo choroba ta nadal zabija – głównie małe dzieci.

Naukowcy ONZ nie pozostawiają wątpliwości: w skali świata zapalenie płuc to główna przyczyna zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Choroba ta zabija milion dwieście tysięcy małych dzieci rocznie – to więcej niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte.

W Polsce jest nikła świadomość szczepień ochronnych, które zapobiegają rozwojowi chorób płuc. Tylko jedna trzecia chorych dzieci dostaje ratujące życie antybiotyki. Większość nich nie jest objęta refundacją. Mówi dr Maciej Hammankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– W Polsce olbrzymi problem stanowi nikła świadomość szczepień ochronnych. Polska goni Europę. Dzisiaj większość antybiotyków jest sprzedawanych od  płatności 100 % . Dlatego bardzo wiele osób szczególnie tych uboższych nie może skorzystać z  leczenia lub korzysta z tego zbyt późno. Długo trwająca infekcja dróg oddechowych ma często nieodwracalne skutki, pozostawia trwałe ślady –powiedział dr Maciej Hammankiewicz.

Zapalenie płuc to choroba, na którą cierpi się w identyczny sposób, jak w wypadku chorób nowotworowych. Jedną z jej przyczyn jest palenie tytoniu – tłumaczy dr Maciej Hammankiewicz.

– Polska należy do tych krajów, gdzie nałóg palenia ma ciągle szeroki zasięg. Palenie jest pierwszą i w zasadzie główną przyczyną występowania chorób płuc. Chorób nowotworowych strasznie wszyscy się obawiają ale przede wszystkim przewlekłej, ondulacyjnej choroby. Palenie tytoniu jest nie tylko chorobą płuc ale i również wielu, wielu innych. Eliminacja nałogu palenia tytoniu ma kapitalne znaczenie dla zdrowia publicznego w Polsce –dodał dr Maciej Hammankiewicz.

Wypowiedź dr Macieja Hammankiewicza


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj