Straż pożarna zabezpieczy ponad 200 uroczystości mających związek z ŚDM

Ponad 300 uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, organizowanych w ramach tzw. dni w diecezjach, zgłoszono do końca kwietnia w całym kraju. Ponad 200 z nich wymaga zabezpieczenia strażaków – wynika z informacji PSP nt. przygotowań do ŚDM, do której dotarła PAP.

Według szacunków różnych służb na ŚDM w lipcu do Polski może przyjechać nawet 2-3 mln ludzi z całego świata.

Do zadań Państwowej Straży Pożarnej będzie należało zabezpieczenie przeciwpożarowe miejsc pobytu papieża Franciszka i zaproszonych gości, miejsc spotkań i pobytu wiernych oraz miejsc związanych z organizacją uroczystości religijnych.

PSP prowadzi cotygodniowy monitoring liczby planowanych uroczystości diecezjalnych. Z informacji na koniec kwietnia wynika, że w całym kraju odbędzie się ich ponad 300 (ponad 200 wymaga zabezpieczenia straży pożarnej). Najwięcej w województwach: małopolskim – 95, śląskim – 58 oraz opolskim i wielkopolskim – po 20.

W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, każdego dnia będzie zaangażowanych od 600 do ponad tysiąca funkcjonariuszy PSP wspomaganych przez jednostki OSP. Strażacy będą ściśle współpracowali z policją.

Straż pożarna przygotowuje plan zabezpieczenia operacyjno-ratowniczego dla każdej komendy PSP w kraju. Komendy wojewódzkie w Krakowie i Katowicach przygotowały projekty planów zabezpieczenia operacyjnego ŚDM, które trafiły już do Komendy Głównej PSP. Strażacy przeprowadzili ćwiczenia m.in. na terenie klasztoru na Jasnej Górze.

Od 20 lipca do 2 sierpnia w Komendzie Głównej PSP będzie działał specjalny sztab. Ponadto zostanie uruchomione Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie, gdzie służbę będą pełnili również oficerowie łącznikowi PSP.

Strażacy już kontrolują obiekty przemysłowe i stacje paliw położone przy trasach przejazdowych, lotnisko w Balicach, lądowiska śmigłowców, wyznaczone dworce, a także przystanki kolejowe i autobusowe.

Z ponad 2 tys. obiektów wyznaczonych do kontroli (hotele, motele, pola namiotowe i biwakowe, internaty i akademiki szkolne), do kwietnia sprawdzona została ponad połowa, wydano 1119 opinii pozytywnych. Kontrole będą prowadzone do 15 maja, a w przypadku tymczasowych obiektów budowanych na potrzeby ŚDM – nawet do 15 lipca.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Myślą przewodnią spotkania są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Organizatorzy spodziewają się, że zainteresowanie tym wydarzeniem będzie ogromne i że do Krakowa może przyjechać 5-6 tys. dziennikarzy i fotoreporterów z ponad 200 krajów. Przed ŚDM, od 20-25 lipca, odbędą się dni w diecezjach – na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl