fot. strazgraniczna.pl

Straż Graniczna zatrzymała trzech Afgańczyków; wjechali do Polski w naczepie z jabłkami

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu, którzy przedostali się do Polski nielegalnie w naczepie ciężarówki przewożącej jabłka – powiedziała w czwartek rzecznik prasowa Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Do zdarzenia doszło w miniony wtorek na terenie jednej z firm handlowo-usługowych w okolicach Grójca. Podczas rozładunku kierowca samochodu, którym były transportowane jabłka z Serbii, wraz z właścicielem posesji usłyszeli dobiegające z ciężarówki odgłosy.

„Jak się okazało, po otwarciu naczepy samochodu, w środku znajdowały się trzy młode osoby” – wskazała ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Na miejsce została wezwana policja, którą natychmiast o zdarzeniu powiadomiła funkcjonariuszy Straży Granicznej z pobliskiej placówki w Lesznowoli.

Funkcjonariuszka Straży Granicznej przekazała, że „cudzoziemcy w chwili zatrzymania nie posiadali żadnych dokumentów tożsamości, a ich wiek i dane osobowe uzyskano na podstawie oświadczeń ustnych, że są w wieku 15, 16 i 17 lat i pochodzą z Afganistanu”. Bielec-Janas dodała, że w związku z tym, że przebywali na terytorium Polski wbrew przepisom, nie posiadając żadnych dokumentów uprawniających do legalnego pobytu zostali zatrzymani.

W środę funkcjonariusze Straży Granicznej – w obecności tłumacza – przesłuchali zatrzymanych, aby potwierdzić tożsamość i obywatelstwo cudzoziemców.

„Prowadzone będą także wyjaśnienia, w jaki sposób dostali się oni do naczepy ciężarówki oraz skąd przyjechali do Polski i jaki był cel ich podróży” – powiedziała ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Zgodnie z decyzją sądu, trójka cudzoziemców została umieszczona na okres trzech miesięcy w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Do sprawy przesłuchany został także kierowca ciężarówki.

„Oświadczył, że nie miał pojęcia, że w transporcie oprócz owoców, przewoził także nielegalnych migrantów” – tłumaczyła rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl