fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej i zatrzymani imigranci

Ponad 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej i ośmiu zatrzymanych imigrantów – taki bilans odnotowały w środę służby Straży Granicznej. Od początku września było już niemal 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. „Presja migracyjna nie ustała na granicy, wręcz możemy powiedzieć, że jest większa” – wskazał minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wśród ośmiu zatrzymanych w środę imigrantów jest czterech obywateli Konga, trzech obywateli Iranu i obywatel Syrii. Z kolei za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: obywatela Białorusi, Rumunii i Sri Lanki. W sumie odnotowano w środę 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Straż Graniczna zaznacza, że pozostałym próbom przekroczenia granicy udało się zapobiec. O przedłużenie stanu wyjątkowego, obowiązującego obecnie w 183 miejscowościach w przygranicznym pasie z Białorusią, pytany był dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Decyzja jeszcze nie zapadła, ale oczywiście rozmawiamy na ten temat. Mogę powiedzieć (nie będzie to niczym nowym), że presja migracyjna nie ustała na granicy polsko-białoruskiej, wręcz możemy powiedzieć, że jest większa.  Zadaniem państwa polskiego, zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej dodał, że wprowadzenie stanu wyjątkowego uspokoiło sytuację, gdyż polscy strażnicy i żołnierze nie są atakowani z terytorium naszego kraju. [więcej] Minister pytany, czy ma informacje, że „na terytorium Polski mogą próbować wniknąć członkowie światowych organizacji terrorystycznych” przyznał, że „oczywiście zagrożenia są” i zapewnił, że Polska jest „przygotowana na przeciwdziałanie”.

Mariusz Błaszczak  wskazał również na bazę wojsk lądowych na dawnym lotnisku w Białej Podlaskiej, gdzie „regularnie ćwiczy” 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Do tej pory żołnierze zbudowali 85 kilometrów 2,5-metrowego, tymczasowego ogrodzenia, a obok niego są położone „poziome zasieki wojskowe”.

Jak poinformowała dziś rano na Twitterze Straż Graniczna, przedstawiciele rządu uzasadniają sytuacją na granicy z Białorusią konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi „Zapad”, które rozpoczęły się 10 września 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl