fot. PAP/Marcin Obara

Straż Graniczna: W rejonie Szudziałowa doszło do siłowej próby przekroczenia granicy

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie doszło do siłowej próby przekroczenia granicy. Dwie osoby w cywilnych ubraniach rzucały kamieniami i gałęziami w stronę polskich patroli – poinformowała w poniedziałek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzecznik przekazała, że w niedzielę ok. godz. 13.30 doszło do siłowej próby przekroczenia granicy na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie.

Cztery osoby znajdujące się po stronie białoruskiej próbowały przedostać się na terytorium RP. Natomiast w tym czasie dwie osoby w ubraniach cywilnych – ale w czapkach z oznaczeniami, które przypominały oznaczenia służb białoruskich – przecięły concertinę nożycami. Potem zaczęły rzucać w stronę polskich patroli kamieniami i gałęziami przypominającymi drągi” – opisała por. Anna Michalska.

Jak dodała, czterech mężczyzn po przekroczeniu granicy zostało zatrzymanych i następnie doprowadzonych do linii granicy.

„Żaden z nich nie ubiegał się o ochronę międzynarodową. Nie deklarowali, że potrzebują pomocy medycznej” – wyjaśniła por. Anna Michalska.

Później, na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie, ok. godz. 3.50 w nocy polskie patrole zauważyły żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę.

„Po drugiej stronie schowanych było w krzakach około 10 cudzoziemców, ale na widok polskich patroli wszyscy się wycofali i nikt nie podjął próby przekroczenia granicy” – uzupełniła rzecznik.

Przekazała również, że w rejonie placówki SG w Płaskiej został zatrzymany samochód w którym Syryjczyk wiózł pięciu nielegalnych migrantów, obywateli Iraku.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Według danych Straży Granicznej, od początku 2022 r. polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 44 osoby.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl