PAP/EPA

Strajkujący rolnicy w Hiszpanii żądają dostępu do badań jakości produktów z Maghrebu


Strajkujący rolnicy w Hiszpanii zażądali w piątek od rządu Pedro Sancheza możliwości udziału ich przedstawicieli w kontroli jakości warzyw i owoców docierających do tego kraju z Maroka, Algierii oraz Tunezji.

Organizatorzy trwających od 6 lutego protestów drogowych poszerzyli w piątek listę postulatów, twierdząc, że rząd Pedro Sancheza oraz władze unijne postępują w sposób „pełen hipokryzji” wobec rodzimego sektora rolniczego, zaostrzając wobec niego normy oraz przymykając oko na gorszą jakość żywności spoza Unii Europejskiej.

Dotychczas hiszpańscy rolnicy żądali m.in. ograniczenia napływających do Hiszpanii z Afryki Północnej płodów rolnych, a także wsparcia hiszpańskiego sektora rolnego poprzez ograniczenie biurokracji i kosztów produkcji.

Według demonstrantów Komisja Europejska w zbyt małym stopniu działa na rzecz zwiększenia konkurencyjności producentów rolnych z Unii Europejskiej. Zdaniem strajkujących władze UE szkodzą europejskiemu rolnictwu poprzez realizację polityki Zielonego Ładu, która ma poprzez szereg przepisów umożliwić Unii Europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zmiany te polegają m.in. na redukcji stosowania pestycydów i nawozów.

Tymczasem cytowani przez dziennik „Okdiario” hiszpańscy rolnicy twierdzą, że zalewające europejski rynek towary spoza UE nie spełniają norm, których przy produkcji wymaga Bruksela. Gazeta publikuje dane jednego z madryckich laboratoriów, w którym potwierdzono znaczne przekroczenie norm ilości pestycydów m.in. w marokańskiej fasolce szparagowej.

Reprezentant protestujących, Luis Cortes z Unii Związków Rolników i Hodowców (UUAO), zażądał w piątek, aby w kontrolach żywności z Afryki Północnej udział mogli też brać przedstawiciele hiszpańskich konsumentów.

Od wtorku na kilku autostradach Hiszpanii dochodzi do wyrzucania przez rolników z ciężarówek żywności transportowanej z Maroka. Część warzyw i owoców zalega w piątek m.in. na autostradzie A-7 prowadzącej do Francji, którą nad ranem zgodzili się opuścić protestujący rolnicy. Z powodu prac porządkowych wciąż nie jest ona przejezdna.

W piątek po południu największe protesty rolnicze prowadzone są w Andaluzji, Estremadurze, Katalonii, Kraju Basków, na terenie Nawarry oraz w Aragonii, gdzie rolnicy podjęli nieudany szturm na Pałac Aljaferia w Saragossie, w którym odbywa się sesja regionalnego parlamentu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl