fot. flickr.com

„Stop przemocy”. Fundacja Mamy i Taty apeluje do marszałek Sejmu

Fundacja Mamy i Taty apeluje do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, o jak najszybsze rozpoczęcie sejmowych prac nad poselskim projektem ustawy o ochronie małoletnich. Apel ma związek z brutalnym morderstwem ośmiolatka z Częstochowy.

Fundacja Mamy i Taty wystosowała apel do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze rozpoczęcie w Sejmie prac nad projektem ustawy o ochronie małoletnich, który 12 maja br. zgłosiła grupa posłów.

„Śmierć ośmioletniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła całą Polską. Brutalne morderstwo niewinnego dziecka obnażyło nieskuteczność obecnych przepisów chroniących najsłabszych przed przemocą. Patologiczna, dysfunkcyjna rodzina od miesięcy katowała małe dziecko, które zostało pozostawione samemu sobie przez niewydolny system opieki społecznej. Tragedia chłopca, który doświadczył okrutnej śmierci, nie może pozostać bez odpowiedniej reakcji państwa. Nie możemy pozwolić, aby kolejne dzieci podzieliły los Kamilka!” – czytamy w apelu Fundacji Mamy i Taty.

Fundacja zaznacza, że potrzebę głębokiej reformy systemu ochrony dzieci dostrzega coraz więcej osób – zarówno zwykłych obywateli, działaczy społecznych, jak i polityków.

„W interesie społecznym leży jak najszybsze uchwalenie zmian prawnych, które zatrzymają falę przemocy wobec bezbronnych dzieci. Jak pokazuje praktyka, sędziowie często pozostają obojętni na krzywdę dziecka” – postuluje organizacja.

Choć projekt ustawy wprowadzający istotne zmiany w tej materii jest w Sejmie od 12 maja, to nadal nie rozpoczęto prac legislacyjnych. Fundacja Mamy i Taty zwraca uwagę, że projekt nie ma nawet nadanego numeru druku sejmowego.

„Ogromne zapotrzebowanie społeczne na zmiany pokazuje, że potrzebne są czyny, nie słowa. Fundacja Mamy i Taty regularnie monitorująca nastroje społeczne dostrzega, jak ważnym i niestety zbyt słabo dostrzeżonym obszarem życia społecznego jest przemoc i związana z tym patologia” – czytamy w apelu.

Jego autorzy przekonują, że śmierć i cierpienie dzieci takich jak ośmioletni Kamil z Częstochowy nie może pójść na marne i potrzeba konkretnych rozwiązań, które zapobiegną podobnym tragediom w przyszłości.

Poniżej zamieszczona została pełna treść apelu Fundacji Mamy i Taty do marszałek Sejmu.

***

Stop przemocy. Apel do Marszałek Sejmu

Warszawa, dnia 30 maja 2023 r.

Szanowna Pani

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu

Rzeczypospolitej Polskiej

Występując w imieniu Fundacji Mamy i Taty zwracam się do Pani Marszałek z apelem o jak najszybsze rozpoczęcie prac w Sejmie nad poselskim projektem ustawy o ochronie małoletnich, złożonej w dniu 12 maja 2023 r. przez grupę posłów.

Śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła całą Polską. Brutalne morderstwo niewinnego dziecka obnażyło nieskuteczność obecnych przepisów chroniących najsłabszych przed przemocą. Patologiczna, dysfunkcyjna rodzina od miesięcy katowała małe dziecko, które zostało pozostawione samemu sobie przez niewydolny system opieki społecznej. Tragedia chłopca, który doświadczył okrutnej śmierci nie może pozostać bez odpowiedniej reakcji państwa. Nie możemy pozwolić, aby kolejne dzieci podzieliły los Kamilka!

Potrzebę głębokiej reformy systemu ochrony dzieci dostrzega coraz więcej zwykłych mieszkańców Polski, działaczy społecznych i polityków. W interesie społecznym leży jak najszybsze uchwalenie zmian prawnych, które zatrzymają falę przemocy wobec bezbronnych dzieci. Jak pokazuje praktyka, sędziowie często pozostają obojętni na krzywdę dziecka.

W ocenie Fundacji Mamy i Taty rozwiązania przedstawione niedawno przez pana ministra Marcina Romanowskiego w ustawie o ochronie małoletnich uwzględniają najważniejsze potrzeby systemowych zmian w polskim prawie. Projekt ustawy jest w Sejmie już od 12 maja. Mimo upływu trzech tygodni wciąż nie rozpoczęto prac legislacyjnych, a projekt nie ma nawet nadanego numeru druku sejmowego.

Z tego względu zwracam się do Pani Marszałek z prośbą o pilne rozpoczęcie prac nad ustawą i jak najszybsze skierowanie projektu do I czytania. Ogromne zapotrzebowanie społeczne na zmiany pokazuje, że potrzebne są czyny, nie słowa.

Fundacja Mamy i Taty regularnie monitorująca nastroje społeczne dostrzega, jak ważnym i niestety zbyt słabo dostrzeżonym obszarem życia społecznego jest przemoc i związana z tym patologia.

Tragiczna śmierć Kamilka i cierpienie innych, nieraz bezimiennych dzieci,  nie może pójść na marne. Potrzebujemy szybkiego wprowadzenia konkretnych rozwiązań prawnych które zagwarantują, że takie tragedie się nie powtórzą.

Jako Fundacja Mamy i Taty, od 2010 roku zaangażowana w walkę o dobro rodziny, prosimy i oczekujemy, aby pozytywne rozwiązania wypracowane przez ekspertów, zaczęły być wprowadzane w życie.

Z wyrazami szacunku,

Prezes Fundacji Mamy i Taty

Marek Grabowski

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl