Stołeczna Straż Pożarna świętuje 180-lecie istnienia

Warszawska Straż Pożarna obchodzi dziś jubileusz 180-lecia istnienia. Stołeczna Straż jest jedną z najstarszych zawodowych Straży Pożarnych w Europie.

W związku z jubileuszem o godz. 10 w stołecznym kościele seminaryjnym odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, strażaków i ich rodzin. Eucharystii przewodniczył ks. bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

O godz. 11.00 ulicami Warszawy ruszyła defilada historycznych i współczesnych pojazdów strażackich.

W południe na Pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zbiórka połączona ze zmianą warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jak informuje Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, „najbardziej wyróżniający się strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy otrzymają wyróżnienia, odznaczenia, a także awanse na wyższe stopnie służbowe”.

Najmłodsi od godz. 11 uczestniczą tymczasem w Ogrodzie Saskim na pikniku strażackim – podaje rzecznik PSP.

– W parku saskim w godz. od 11 do 18 dla najmłodszych warszawscy strażacy przygotowali moc atrakcji. Będą odbywać się pokazy i konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Atrakcją festynu będzie wizyta Strażaka Sama, natomiast dla najlepszych przewidziano bardzo atrakcyjne nagrody – Paweł Frątczak.

Warszawska Straż Ogniowa – bo taką miała pierwotnie nazwę – utworzona została decyzją Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego w grudniu 1834 r. Swą działalność rozpoczęła z dniem 1 stycznia 1836 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl