By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Spór wokół wyboru RPO

Trwa spór wokół wyboru przez Sejm Rzecznika Praw Obywatelskich. Opozycja zarzuca partii rządzącej upolitycznienie tego urzędu i będzie próbowała zablokować kandydaturę Piotra Wawrzyka w Senacie.

„Głosowało 453 posłów, 233 za, przeciw 219, 1 się wstrzymał. Sejm powołał pana Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich” – to pierwszy etap wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Piotrowi Wawrzykowi, który jest czynnym politykiem, opozycja zarzucała upolitycznienie urzędu Rzecznika. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

– Pan Piotr Wawrzyk pojmuje urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jako służbę, którą zamierza realizować w duchu porozumienia, kompromisu i solidarności na drodze dialogu z organizacjami i obywatelami – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.

Opozycja jednak twierdzi inaczej.

– To musi być osoba, która jest osobą niezależną, która ma dużą wiedzę merytoryczną i poparcie społeczne. Taką osobą jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – wskazywała Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

Lewica oraz Koalicja Obywatelska poparły reprezentującą skrajnie lewicowe poglądy Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, współpracownicę obecnego RPO Adama Bodnara.

– To nie my przedstawiamy tę kandydaturę, to społeczeństwo reprezentowane w 1223 organizacjach – oznajmił Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Tutaj jednak także pojawiły się kontrowersje, bo część organizacji, które znalazły się na liście poparcia, później przekonywało, że takiego poparcia nikomu nie udzieliło. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe wspólnie z Konfederacją zaproponowali kandydaturę Roberta Gwiazdowskiego. Ich zdaniem, to jedyny kandydat, który gwarantuje niezależność urzędu RPO.

– Nasza propozycja była próbą wyjścia do przodu, ponieważ jeżeli dwukrotnie nie udało się przekonać do kandydatury pani Rudzińskiej-Bluszcz, to poszukaliśmy inne rozwiązanie. Ale widać, że wszyscy okopali się na swoich pozycjach, każdy broni swojego, a nie szuka rozwiązania – podkreślił Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Zdaniem niektórych posłów opozycji, Jan Rokita, zaproponowany na Rzecznika Praw Obywatelskich przez prezydenta Andrzeja Dudę, byłby lepszym kandydatem niż Piotr Wawrzyk. Politolog dr Leszek Pietrzak przypomniał jednak, że Jan Rokita to wieloletni polityk, który obecnie jest na głębokiej emeryturze. Jak dodał, takie osoby nie powinny już obejmować żadnych urzędów.

– Ja nie widzę powodu, żeby odkurzać polityków i przywracać z powrotem na tego rodzaju stanowiska. Ja myślę, że to stanowisko powinno zostać powierzone zupełnie nowej postaci. Nada to pewien element świeżości – ocenił dr Leszek Pietrzak.

Teraz kandydaturę Piotra Wawrzyka musi zaakceptować Senat, w którym większość ma opozycja.

– Najprawdopodobniej kandydatura zostanie odrzucona i z powrotem sprawa będzie przybierała dalszy obrót. Jeśli chodzi o kandydaturę Piotra Wawrzyka, to jestem przekonany, że Koalicja Obywatelska odrzuci jego kandydaturę – zaznaczył politolog Michał Siekierka.

Kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich nie poprze Jan Filip Libicki, senator PSL.

Nie zagłosuję w Senacie na Piotra Wawrzyka jako na kandydata na RPO. Nie znam jego dokonań w tej dziedzinie, nie jest zgłoszony przez NGOsy albo środowiska akademickie, i nie jest szeroko uzgodniony z opozycją, do czego zobowiązuje PiS wynik wyborów z 2019 r.” – napisał na Twitterze Jan Filip Libicki.

Jednak scenariusze przy głosowaniu nad kandydatem na RPO mogą być różne. Może się okazać, że ktoś w głosowaniu nie weźmie udziału czy zostanie zerwane połączenie internetowe przy zdalnym głosowaniu.

– Różne mogą być sytuacje i to może spowodować, przy tak kruchej większości, nieoczekiwany wynik głosowania. Takie sytuacje już w tej kadencji się zdarzały – podkreślił Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Senat wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich zajmie się na najbliższym posiedzeniu, które planowane jest w dniach od 17 do 19 lutego. Obecnie urząd RPO nadal sprawuje Adam Bodnar. Jego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

TV Trwam News

drukuj