SP za zwolnieniem m.in. camperów z opłaty viaTOLL

SP chce zwolnienia m.in. camperów z obowiązku uiszczania opłat w systemie viaTOLL.  Politycy tej partii w maju złożyli już projekt ustawy w sejmie.

Poseł Tomasz Górski wiceszef SP, tłumaczy, że ich projekt przewiduje jedynie uiszczanie opłat przez pojazdy ciężarowe służące do przewożenia towarów. Jest to zgodne z dyrektywą unijną – zaznaczył poseł.

Dyrektywa w oparciu o którą wprowadzono system poboru opłat zakładała tylko i wyłącznie takie pojazdy jak samochody ciężarowe; Polska wysunęła się ponadto prawo – aż powiedziałbym za bardzo – egzekwując opłaty z tytułu przyczep campingowych, camperów, autobusów i innych pojazdów. (…) Nasz ustawa została wprowadzona w skutek próśb środowisk, posiadaczy przyczep campingowych, osób które zajmują się carawaningiem, które podnoszą, że uzyskanie urządzenia, rejestracja w systemie jest dla nich bardzo dużym obciążaniem, zarówno czasowym, organizacyjnym, jak również finansowym – informuje poseł Tomasz Górski. 

Poseł Piotr Szeliga podkreśla, że na zachodzie Europy, te pojazdy mogą się poruszać bez dodatkowych opłat. Tymczasem w Polsce dochodzą do tego horrendalne kary.

Nie każdy posiadacz przyczepy campingowej wie, że jej właściciele są często obciążani grzywną przy jednokrotnym wyjeździe np. na wakacje. Rejestracja w systemie viaTOLL jest strasznym utrudnieniem, ponadto wymaga wcześniejszego planowania takiego wyjazdu, a wiele osób czasem chce tylko wypożyczyć przyczepę, często nie mając tego wcześniej w planie, i oczywiście w tym wypadku za każde przejechani tej bramki taka osoba jest karana grzywną w wysokości 3 tys. zł – zwracał uwagę poseł Piotr Szeliga.

RIRM

drukuj