SP domaga się funduszy na badania

Solidarna Polska domaga się od premiera Donalda Tuska uruchomienia rezerwy budżetowej w wysokości 1 miliona złotych na kontynuację badań nad szczątkami ofiar komunistycznej bezpieki.

Dotychczas zidentyfikowano 16 bohaterów, których ciała znaleziono na „Kwaterze Ł” na warszawskich Powązkach. Wśród nich byli wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Tysiące polskich żołnierzy – często młodych ludzi, którzy oddali dla Polski własne życie – zasługują na pamięć – powiedział prezes SP Zbigniew Ziobro.

– Nie możemy oddać im tego, co zostało zabrane przez stalinowskich oprawców. Nie możemy zadośćuczynić im za cierpienia, które przechodzili. Nie możemy w żaden sposób zadośćuczynić ich rodzinom, które straciły najbliższych. Możemy natomiast przerwać plan anonimizacji, plan zapomnienia, na który skazywali ich również stalinowscy bandyci, bo oni byli mordowani bezimiennie. Celowo chowano ich w taki sposób, aby nikt nigdy już nie mógł w przyszłości zidentyfikować i zaświecić nad ich grobem świeczki. Polski rząd jest im coś winien. Tak, tym bohaterom warto poświęcić milion złotych. Warto poświęcić, jeśli trzeba będzie,  kilka – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Jacek Kurski, wiceprzewodniczący SP  podkreślił, że państwo polskie – jak do tej pory – nie czuje się odpowiedzialne, aby wyasygnować niewielkie, symboliczne kwoty, aby badania szczątków ofiar mogły być kontynuowane.

– Jest rzeczą niewybaczalną, żeby państwo polskie było stać na wyrzucenie w błoto ok. 5 mln na koncert Madonny: było stać na kilkaset tys. złotych wsparcia z rezerwy budżetowej na zespół Laska, na działania o cechach de facto propagandowych; na kilkaset tys. publicznych pieniędzy z kasy Warszawy na wielokrotną odbudowę „tęczy”, natomiast żałuje miliona złotych na kontynuację badań genetycznych polskich bohaterów, by mogli być zidentyfikowani i mieć groby z imienia i nazwiska. Aby było miejsce, gdzie będziemy im oddawać hołd i cześć – zauważa wiceprzewodniczący Solidarnej  Polski.

Przypomnijmy, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Ciechanowicz wysłał w listopadzie list do premiera „o dotację finansową dla projektu z ogólnej rezerwy budżetowej w wysokości 800 tys. zł”. Pieniądze miałyby być przeznaczone na zakup sekwenatora – urządzenia służącego do analizy DNA. Pozwoliłoby to na stworzenie niezależnej linii badawczej, przeznaczonej wyłącznie dla potrzeb projektu.

W ramach Polskiej Bazy Ofiar Totalitaryzmu naukowcy ekshumują i identyfikują szczątki Żołnierzy Wyklętych. Projekt opiera się na gromadzonym materiale genetycznym ofiar terroru komunistycznego i rodzin zaginionych bądź zmarłych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl