SP chce informacji ws. przygotowywanego zamachu

Solidarna Polska domaga się od premiera, szefa ABW i Prokuratora generalnego informacji ws. próby zamachu na najważniejsze organy Państwa na niejawnym posiedzeniu Sejmu.

Mamy prawo do wiedzy czy to był rzeczywisty, faktyczny zamach czy była to hucpa polityczna” – stwierdził poseł Arkadiusz Mularczyk.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego SP powiedział, że informacje o zamachu opatrzone były dowodami, które muszą budzić wątpliwości, min.  książki z lat 60 o materiałach wybuchowych, czy prymitywne urządzenia zarekwirowane przez agencję. Dodatkowo jak mówił polityk, pozostaje wiele sugestii, które padły na konferencji prokuratury, że ta sprawa jest dowodem  na to iż nie należy zabierać ABW kompetencji uprawnień śledczych.

-Składamy wniosek do pani Marszałek Sejmu o rozszerzenie porządku obrad i przedstawienie na tym posiedzeniu sejmu informacji przez pana Premiera i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratora Generalneg. Informacji o wiedzy, jakie posiadały te instytucje na temat przygotowania do zamachu. Chcemy mieć pewność i jasność, czy te materiały, które zostały zgromadzone przez Prokuraturę i ABW rzeczywiście dawały podstawę do postawienia takich zarzutów i zaalarmowania w taki sposób opinii publicznej. Czy też ta sprawa ma drugie dno i służy pewnym rozgrywkom ABW, rozgrywkom także politycznym, bo słyszeliśmy apele premiera o zaprzestanie konfliktu politycznego w Polsce – powiedział pos. Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Andrzej Romanek pyta publicznie: czy ta bomba przypadkiem nie miał być zdetonowana, pod stołkiem szefa ABW?

– Jakiś czas temu mieliśmy do czynienia ze sprawą Amber Gold, tu okazało się, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykazała się daleko idącą indolencją. Mamy kolejną sekwencje zdarzeń, jaką to bombę chciało ABW zdetonować? Czy czasami ABW nie chroni sama siebie i szefa tejże agencji, po to żeby wykazać się niezwykłą sprawnością w działaniu? W związku z powyższym na te pytania trzeba sobie; w imię bezpieczeństwa naszego kraju po prostu odpowiedzieć. My chcemy te pytania zadawać premierowi po to, aby uzyskać na nie odpowiedzi – akcentował pos. Andrzej Romanek.

Tymczasem jeszcze dziś po południu krakowska prokuratura apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie przygotowywanego zamachu zadecyduje, jakie środki zastosuje wobec trzeciego podejrzanego w tej sprawie. Jedna z osób, której przedstawiono zarzut nielegalnego posiadania broni; przebywa na wolności. W prokuraturze trwają czynności z udziałem drugiej osoby, która prawdopodobnie usłyszy podobne zarzuty. W śledztwie przesłuchano też czterech  funkcjonariuszy ABW którzy uczestniczyły w organizowanych przez Brunona K. szkoleniach na temat materiałów wybuchowych.

 

Konferencja Solidarnej Polski:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj