fot. episkopat.pl

Solidarna Polska przedstawi projekt ustawy o hospicjach perinatalnych z definicją wady letalnej

Solidarna Polska przedstawi na najbliższej Radzie Koalicji projekt ustawy o hospicjach perinatalnych. Projekt, który będzie zawierał również definicję wady letalnej zyskał poparcie posłów ugrupowania – poinformował wiceszef Solidarnej Polski, minister w KPRM Michał Wójcik.

„Od pewnego czasu jako Solidarna Polska pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi hospicjów perinatalnych. Chodzi nam o to, żeby chronić kobiety i dzieci, aby pomóc im, żeby kobiety nie zostawały same, kiedy dowiadują się, że ich dziecko jest obarczone wadą letalną. Chcemy, żeby kobiety miały wówczas możliwość skorzystania z profesjonalnej kadry lekarzy, pielęgniarek, żeby nie pozostawały same” – powiedział wiceszef Solidarnej Polski.

„Chcemy, żeby ten projekt ustawy stanowił część ustawy +Za Życiem+, będziemy go przedstawiać podczas najbliższej Rady Koalicji” – dodał Michał Wójcik.

Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy składa się z przedstawicieli trzech koalicjantów: PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Powstała w wyniku porozumienia koalicyjnego podpisanego po wyborach prezydenckich.

Michał Wójcik podkreślił, że projekt ustawy będzie też zawierał definicję wady letalnej.

„Projekt ustawy będzie zawierał definicję wady letalnej. To projekt, który dotyczy pomocy państwa dla kobiet w ciąży” – podkreślił minister w KPRM.

Wśród kolejnych propozycji Solidarnej Polski wymienił skierowania dla kobiet w ciąży do hospicjum perinatalnego i poradni psychologicznej.

„Hospicja perinatalne są finansowane przez NFZ, ale często pracują tam profesjonaliści na zasadach wolontariatu. Nasza propozycja jest natomiast taka, aby w momencie, gdy lekarz stawia rozpoznanie, że dziecko ma wadę letalną, żeby skierował obowiązkowo kobietę w dwa miejsca – do hospicjum perinatalnego i poradni psychologicznej. Często w takich sytuacjach lekarze nie wydają takich skierowań, rodzice w ogóle nie wiedzą, że są takie miejsca” – powiedział.

„Po drugie, chcemy wprowadzenia opieki nad kobietą przez cały okres ciąży – do porodu. Może ona być pod opieką w hospicjum perinatalnym, ale zależy nam na tym, żeby były tzw. konsylia w szpitalach drugiego i trzeciego stopnia referencji, w skład których będą wchodzić m.in. lekarze różnych specjalizacji i psycholog, które będą wskazywały na sposób postępowania. Chodzi o to, gdzie kobieta ma urodzić, jaką ma mieć opiekę w tym zakresie po to, żeby kobieta czuła się bezpiecznie. Chcemy też wprowadzić możliwość przebywania w osobnych salach kobiet w ciąży obarczonej wadą letalną, także po porodzie, żeby zadbać o ich komfort i możliwość kontaktu z osobami bliskimi, psychologiem czy osobą duchowną, jeśli kobieta będzie tego chciała” – dodał minister.

Michał Wójcik podkreślił, że nad szczegółami rozwiązań pracuje osobiście on wraz z europosłem Patrykiem Jakim, a sama propozycja zyskała poparcie posłów Solidarnej Polski.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl