fot. twitter.com/prezydentpl

Słynny judoka Legień otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Jeden z najwybitniejszych polskich judoków Waldemar Legień otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski wręczył odznaczenie państwowe dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu.

 

W uroczystości, która miała miejsce w ambasadzie RP w Paryżu, uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda.

„Jest Pan wspaniałym ambasadorem i pomostem pomiędzy Polską a Francją” – powiedział minister, wręczając judoce odznaczenie „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

„Pana osiągnięcia wszystkim Polakom z pewnością dostarczały i dostarczają wiele emocji i wzruszeń, choćby wtedy, gdy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego” – dodał Adam Kwiatkowski, przekazując w imieniu Andrzeja Dudy serdeczne życzenia i gratulacje.

Waldemar Legień podkreślił, że przyjmuje wyróżnienie z pokorą i zapewnił o zamiarze dalszej pracy na rzecz promocji polskiego sportu na całym świecie: „Dzisiejsze emocje powodują, że czuję się jakbym przeżył trzecią olimpiadę. Jestem dumny z bycia Polakiem”.

Kilka tygodni temu Legień uczestniczył w gali Międzynarodowej Federacji Judo (z okazji 55-lecia tego sportu w rodzinie olimpijskiej) w Tokio. Został nagrodzony jako najlepszy judoka igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

Mieszkający od ponad ćwierć wieku we Francji Legień jest legendą judo. W 1985 roku został wicemistrzem Europy, w 1987, 1989 i 1991 roku zdobył brązowe medale mistrzostw świata. W 1990 roku został mistrzem kontynentu. Największe sukcesy odniósł na igrzyskach – złote medale wywalczył w Seulu w 1988 roku i cztery lata później w Hiszpanii.

PAP

drukuj