fot. wikipedia

Słowacja zapowiada ochronę granicy z Austrią

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział w piątek podjęcie środków na rzecz ochrony jej granicy z Austrią w następstwie ograniczenia przez austriackie władze liczby przyjmowanych uchodźców.

Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner oświadczyła w środę, że liczba uchodźców wjeżdżających do tego kraju w drodze do innych państw europejskich zostanie ograniczona do 3200 dziennie, a liczba przyjmowanych wniosków azylowych do 80 dziennie – co Unia Europejska uznała za niezgodne z jej prawem.

„Mogę tylko oświadczyć, że podejmujemy wszystkie techniczne środki na rzecz ochrony naszej granicy z Austrią na wypadek, gdyby jakieś większe grupy migrantów, które znajdą się na granicy austriackiej, na przykład w Słowenii, okazały tendencję do jej obejścia i dotarcia do Niemiec jakąś inną trasą” – powiedział Fico dziennikarzom w Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie UE.

Słowacki premier dodał, że od dłuższego czasu konsultuje tę sprawę z ministrem spraw wewnętrznych Robertem Kaliniakiem. „Wiele o tym mówiliśmy, i to także w aspekcie technicznym” – zaznaczył Fico, nie ujawniając dalszych szczegółów.

PAP/RIRM

drukuj