fot. PAP/EPA

Słowacja: premier wyklucza udział słowackich żołnierzy w konflikcie na Ukrainie

Premier Słowacji, Robert Fico, wykluczył w poniedziałek udział słowackich żołnierzy w konflikcie na Ukrainie. Po posiedzeniu rządu słowaccy politycy sugerowali, że poniedziałkowy szczyt w Paryżu może dotyczyć możliwości wysyłania żołnierzy w ramach bilateralnych umów z Kijowem.

Robert Fico powiedział, że Słowacja nie zaoferuje Ukrainie na zasadzie bilateralnej współpracy udziału słowackich żołnierzy w operacjach na terytorium Ukrainy.

Partnerzy koalicyjni tworzący gabinet Ficy zgodzili się, że premier w Paryżu wykluczy ewentualne funkcjonowanie słowackich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Słowacki rząd uszanuje to jednak, jeśli taką decyzje podejmie inne państwo członkowskie Unii Europejskiej i NATO.

Robert Fico powtórzył, że konflikt na Wschodzie nie ma rozwiązania militarnego. Słowacja będzie nadal koncentrować się na pomocy cywilnej m.in. w rozminowywaniu kraju. Fico zadeklarował, że Słowacja pomoże również w zakresie szkolenia. Powtórzył także deklaracje o niewysyłaniu na Ukrainę broni ani amunicji.

Według Ficy negocjacje w Paryżu będą miały charakter rozmów ostatniej szansy oraz będą dotyczyć „nowej jakości, nowego zakresu wsparcia dla Ukrainy w nadchodzącym okresie”.

Przewodniczący współrządzącej partii Głos Socjaldemokracja (Hlas SD) i jednocześnie przewodniczący parlamentu, Peter Pellegrini, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa, którą premier zwołał przed posiedzeniem gabinetu, stwierdził, że jednym z tematów rozmów w Paryżu ma być możliwość wysłania przez poszczególne kraje swoich wojsk na Ukrainę wraz ze sprzętem wojskowym, na mocy umów dwustronnych, a nie w ramach NATO. Według Pellegriniego, stanowisko rządu będzie jednoznaczne – że Słowacja nie wyśle swoich wojsk na Ukrainę.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl