Śląskie: 60 ton żywności, odzieży, leków trafi do rodzin na Ukrainie 

Ok. 60 ton m.in. żywności, ciepłej odzieży i leków znajdzie się w konwoju z pomocą humanitarną, który w przyszłym tygodniu wyruszy na Ukrainę – podała w środę Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Pomoc trafi głównie do kobiet i dzieci z obwodu donieckiego.

Całkowity koszt akcji wyniesie 425 tys. zł, z czego 414,5 tys. zł przekazał poprzedni zarząd woj. śląskiego, po tym jak w sierpniu śląski sejmik zaapelował m.in. do działających w regionie organizacji pożytku publicznego i mieszkańców „o udzielenie pomocy materialnej, skierowanej do dzieci i młodzieży” z obwodu donieckiego. Jest to jeden z trzech regionów na Ukrainie, z którymi Śląskie od lat współpracuje.

Na realizację i organizację tej pomocy ogłoszono otwarty konkurs ofert. Wpłynęły cztery oferty, wybrano Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

„W przyszłym tygodniu na Ukrainę wyruszą trzy tiry z żywnością długoterminową, ciepłymi ubraniami, obuwiem, lekami, środkami opatrunkowymi, chemią, przyborami szkolnymi. Przekażemy łącznie ok. 60 ton” – powiedział w środę dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator.

Ks. Bator dodał, że pomoc jest kierowana do ok. 400 rodzin, głównie kobiet i dzieci, z obowodu donieckiego, które zostały stamtąd wysiedlone i obecnie przebywają w rejonie drohobyckim. „Po dotarciu konwoju na miejsce, tamtejsza Caritas przekaże żywność i pozostałe rzeczy rodzinom” – powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Województwo śląskie współpracuje z trzema regionalnymi partnerami z Ukrainy. Należą do nich obwody: lwowski (od października 2001), czerniowiecki (od września 2002 r.) oraz doniecki (od grudnia 2005 roku).

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl