fot. Twitter/Polska Policja

Śląska policja planuje przyjęcie co najmniej 500 nowych funkcjonariuszy

Od początku tego roku śląska policja przyjęła do pracy 226 nowych funkcjonariuszy i planuje przyjęcie co najmniej 500 kolejnych. Obecnie w blisko 12-tysięcznym śląskim garnizonie jest 535 wakatów – ponad 40 mniej niż rok wcześniej.

Przedstawiciele śląskiej policji oceniają, że wpływ na zainteresowanie pracą w tej formacji mają tegoroczne i zapowiedziane na przyszły rok podwyżki wynagrodzeń funkcjonariuszy oraz zniesienie minimalnego wieku 55 lat przy przejściu na emeryturę.

W polskiej policji służy prawie 99 tys. policjantów, z czego w woj. śląskim – jak podał w czwartek zespół prasowy śląskiej policji – 11 937. Policjanci wskazują, iż wakaty w tej formacji są zjawiskiem naturalnym, wynikającym m.in. z odchodzenia funkcjonariuszy na emerytury. Rekrutacja do służby prowadzona jest na bieżąco.

„W tym półroczu stan zatrudnienia jest wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a liczba wolnych wakatów spadła” – podała śląska policja.

Ze statystyk wynika, że w końcu czerwca tego roku w śląskim garnizonie – największym w kraju – było 535 wakatów (4,29 proc. etatów), wobec 576 (4,62 proc.) rok wcześniej. Liczba wakatów spadła, mimo iż w pierwszej połowie tego roku ze służby odeszło ze służby 105 policjantów więcej niż w tym samym czasie przed rokiem (odpowiednio 449 i 344). Zdarza się, że osoby, które opuściły policyjne szeregi, decydują się na powrót do służby i starają o ponowne przyjęcie.

W tym roku do Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpłynęło prawie tysiąc podań osób chcących wstąpić do policji. Przyjęto 226 osób, a koleje 500 ma zostać przyjęte do końca roku. Katowicka komenda wojewódzka organizuje warsztaty dla osób chcących sprawdzić się w procesie rekrutacyjnym.

„W zeszłym roku ilość złożonych podań do służby w garnizonie śląskim wyniosła 2114, a analiza tegorocznych wpływów wskazuje, że liczba osób chętnych do wstąpienia w policyjne szeregi będzie jeszcze wyższa” – podała policja, oceniając, iż chętnych do służby nie brakuje, formacja kładzie jednak duży nacisk na jakość zatrudnianych kadr, stąd wymagająca procedura doboru.

„Bezpieczeństwo mieszkańców woj. śląskiego w żaden sposób nie jest zagrożone, a policyjne szeregi wciąż zasila młoda krew” – podsumował w czwartek zespół prasowy śląskiej policji.

PAP/RIRM

drukuj