PAP/EPA

Siły powietrzne Ukrainy: Nie atakujemy celów w Rosji przy użyciu uzbrojenia otrzymanego od zachodnich partnerów

Nie atakujemy celów na terytorium Rosji, w tym kompleksów pocisków balistycznych Iskander, przy użyciu uzbrojenia otrzymanego od zachodnich partnerów. Zobowiązaliśmy się do tego w kontaktach z tymi państwami i pozostajemy konsekwentni – oświadczył w czwartek rzecznik sił powietrznych Ukrainy, pułkownik Jurij Ihnat.

Wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, powiedział, że Ukraina obiecała swoim partnerom, iż „broń, którą te kraje nam dostarczają, nie będzie używana do atakowania Rosji”.

„Sięgniemy jednak po wszystkie dostępne zasoby, jeśli trzeba będzie odpowiedzieć na ostrzał agresora, przeprowadzony z okupowanych terenów naszego kraju” – poinformował Jurij Ihnat.

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy odniósł się też do ograniczonych możliwości wroga, dotyczących wykorzystania pocisków Iskander.

„Rosjanie mają deficyt tych rakiet. Gdyby nie musieli ich oszczędzać, wystrzeliwaliby je przeciwko nam setkami” – oznajmił.

Wcześniej, w godzinach porannych, sztab generalny ukraińskiej armii powiadomił o zniszczeniu przez jednostki obrony powietrznej wszystkich 10 pocisków Iskander, wystrzelonych w nocy ze środy na czwartek przez rosyjskie wojska w kierunku Ukrainy, przede wszystkim Kijowa.

„Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił mnie, że jeśli ukraińskie władze otrzymają samoloty wielozadaniowe F-16, nie będą ich wykorzystywać do atakowania celów na terytorium Rosji” – powiadomił w drugiej połowie maja przywódca USA Joe Biden.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl