twitter.com/Straz_Graniczna

SG: Nowa taktyka przy nielegalnym przekraczaniu granicy

Służby białoruskie i cudzoziemcy stosują nowa technikę nielegalnego przekraczania granicy – powiedziała rzecznik straży granicznej, por. Anna Michalska.

Jak zauważył do tej pory cudzoziemcy gromadzili się przy granicy, po czym razem atakowali funkcjonariuszy rzucając w nich kamieniami i kłodami drewna.

„Funkcjonariusze na granicy zauważyli, że teraz zmienia się sposób ich działania” – zaznaczyła por. Anna Michalska.

„Teraz cicho podchodzą pod granicę, szybko przecinają concertinę i pojedynczo przechodzą na polską stronę. W momencie kiedy funkcjonariusze zaczynają ich wyłapywać, to wtedy rozpoczyna się agresja. W naszą stronę lecą kamienie i kłody rzucane zarówno przez cudzoziemców, jak i służby białoruskie” – przekazała rzecznik SG.

Do takiej właśnie sytuacji doszło w piątek o godz. 2.45 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze.

„Tam 49 agresywnych cudzoziemców forsowało granicę. Byli to sami mężczyźni. Zostali złapani i odprowadzeni na linię granicy” – powiedziała por. Anna Michalska.

„Nikomu nic się nie stało” – dodała.

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 56 osób – poinformowała dziś Straż Graniczna.

„Wczoraj tj. 20.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 56 osób” – poinformowała Straż Graniczna.

Jak podała SG w nocy na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Płaskiej grupa 13 obywateli Iraku przeszło na stronę polską po zamarzniętej tafli jeziora granicznego Wiązowiec.

„Natomiast na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa 49 agresywnych cudzoziemców forsowała granicę” – przekazała Straż Graniczna.

„Byli to obywatele Iraku, Turcji, Sri Lanki, Jemenu i Syrii” – dodała.

W 2021 roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl