fot. https://pixabay.com/

Serbia: polityk oskarżany o podsłuchiwanie rosyjskiej opozycji został szefem serbskiego wywiadu

Aleksandar Vulin, były minister spraw wewnętrznych Serbii oskarżany o podsłuchiwanie w trakcie swojej kadencji rozmów rosyjskich opozycjonistów i przekazywanie ich transkryptów Rosji, został nowym dyrektorem Agencji Bezpieczeństwa i Wywiadu (BIA) Serbii poinformowała telewizja N1.

W styczniu bieżącego roku rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza oskarżył sprawującego wówczas funkcję ministra spraw wewnętrznych Serbii, Aleksandara Vulina o podsłuchiwanie znajdujących się w Belgradzie rosyjskich dysydentów i przekazywanie transkryptów ich rozmów Kremlowi.

„W maju ubiegłego roku Aleksandar Vulin przebywał w Moskwie, gdzie przekazał rosyjskim władzom transkrypty rozmów, które odbyliśmy na spotkaniu w Belgradzie. Spotkał się tam z Nikołajem Patruszewem, z którym utworzyli specjalną grupę mającą przeciwdziałać »kolorowym rewolucjom«” – powiedział wówczas serbskim mediom rosyjski opozycjonista.

Aleksandar Vulin spotkał się z Nikołajem Patruszewem również w grudniu w 2021 roku, kiedy to zapewniał, że Serbia nigdy nie stanie się przestrzenią kampanii wymierzonej w Rosję i prezydenta Władimira Putina. Na spotkaniu podkreślono, że „kolorowe rewolucje” stały się instrumentem „pewnych podmiotów”, które pod przykrywką demokratyzacji próbują naruszyć suwerenność innych państw. Serbskie media donosiły wtedy o utworzeniu tajnej grupy roboczej mającej zwalczać próby zwoływania masowych demonstracji i wywierać stałą presję na opozycjonistów, dziennikarzy oraz organizacje pozarządowe, które miałyby znajdować się pod ich ciągłym nadzorem.

Odnosząc się do czwartkowej nominacji na szefa serbskich służb wywiadowczych, Aleksandar Vulin przyznał, że wybór jest „dowodem na to, iż Aleksandar Vuczić nie ulega presji, a obcokrajowcy nie decydują w Serbii o niczym”. Opozycyjna Liga Socjaldemokratów Vojvodiny skrytykowała decyzję władz, oceniając, że stoi za nią rosyjski ambasador w Serbii, Aleksandar Bocan Harczenko.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl