Komisja nadzwyczajna za poprawkami Senatu do noweli „węglowej”

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych poparła k wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Nowela zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem sobotniego porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi. Senat swoje poprawki zaproponował w środę.

Najważniejsza z senackich poprawek wprowadza do noweli dotyczącej pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu.

W stosunku do uchwalonej dzień przed porozumieniem rządu ze związkowcami wersji sejmowej, zniknęły 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych, pojawiły się 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe – 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.

Konsekwencją innej poprawki Senatu jest konieczność uzyskania zgody UOKiK na nabycie kopalni, albo jej części. Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny bądź doprecyzowujący.

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 pozwala na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przed końcem 2015 r.

Głównym zadaniem SRK – zgodnie z ustawą – jest „prowadzenie likwidacji kopalni”, ale też „tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni”. Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana np. chętnemu inwestorowi.

Podczas debaty poseł Piotr Naimski powiedział, że cała ustawa nawet po wprowadzeniu poprawek nadal pozostaje niejasna.

To jest sytuacja, gdy ustawa, która była ustawą niejasną i złą, w dalszym ciągu nią pozostaje. Nie wiadomo, jakie będą jej skutki w sensie likwidacji, wygaszania, restrukturyzacji, czy sprzedaży. Strona rządowa używa tych słów dowolnie. Jeżeli chodzi o poprawki, które zostały w Senacie przyjęte, to Prawo i Sprawiedliwość głosowało za poprawką ulepszającą warunki odejścia górników z pracy. Konsekwentnie będziemy głosowali za tą poprawką. W sprawie innych poprawek technicznych Prawo i Sprawiedliwość na tym etapie będzie się wstrzymywało – oznajmił poseł Piotr Naimski.

Poseł przypomniał też, że parlamentarzyści koalicji rządowej z niewiadomych powodów odrzucili w Senacie propozycję wprowadzania do ustawy zapisu o dialogu społecznym.

W odpowiedzi na to wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz uznał, że brak takiego zapisu w ustawie nie skutkuje tym, że nie będzie konsultacji, które wynikają z ustawy o związkach zawodowych.

O godz. 15 ma się odbyć dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrzone zostaną poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl