Sejm przyjął ustawę o wypowiedzeniu porozumienia w sprawie „Intersputnika”
Sejm jednomyślnie przyjął w czwartek ustawę o wypowiedzeniu porozumienia o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej „Intersputnik” powstałej z inicjatywy ZSRR.
Przedstawiciele klubów parlamentarnych zwracali uwagę jeszcze przed głosowaniem nad ustawą, że „Intersputnik” to zainicjowany przez ZSRR „relikt przeszłości”, a także symbol ówczesnej rywalizacji Polski z państwami Zachodu.
Parlamentarzyści wskazywali, iż z porozumienia należy wycofać się również ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę. Dzisiaj – jak argumentowano – Rosjanie zajmują w niej kluczowe stanowiska. Posłowie argumentowali, że współtworzenie organizacji, która jest zdominowana przez Federację Rosyjską, jest sprzeczne z interesem naszego kraju.
Zgodnie z zapisem ustawy nie przewiduje się skutków finansowych dla sektora finansów publicznych.
Jak czytamy w uchwale, „Intersputnik” powstał z inicjatywy ZSRR w celu rozwijania światowej sieci łączności satelitarnej oraz jako odpowiedź na działania „państw zachodnich” związanych z utworzeniem międzynarodowej organizacji łączności satelitarnej Intelsat (obecnie ITSO – International Telecommunications Satellite Organization). Rzeczpospolita Polska od 1993 r. jest również członkiem ITSO. Dodatkowo, od 1991 r. Rzeczpospolita Polska jest również członkiem Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej (Eutelsat IGO).
PAP