fot. PAP/Rafał Guz

Sejm przyjął uchwałę potępiającą prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi rosyjskich władz

Sejm przyjął uchwałę potępiającą prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi rosyjskich władz. Chodzi o próby obciążenia Polski odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

 

W grudniu prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że przyczyną konfliktu z lat 1939-45 był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski. Próby manipulacji historią przez rosyjskie władze spotkały się z ostrą reakcją między innymi polskiego rządu.

Teraz, w przyjętej uchwale, Sejm podkreśla, że „do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki”. Dokument odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii, dlatego Sejm RP jest zobowiązany przypomnieć, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki. Po zawarciu dnia 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy środkowo-wschodniej. Wojna spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi, powstanie w Europie nazistowskich obozów koncentracyjnych i Holokauast – jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości – podkreśliła Elżbieta Witek.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1215278415940661253

W przyjętej uchwale posłowie zaapelowali o refleksję nad zasadami budowania stosunków międzynarodowych, które powinny być podstawą wzajemnego szacunku, partnerstwa i dobrego zrozumienia.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl