Sejm odrzucił projekt dotyczący sześciolatków

Głosami koalicji rządowej PO-PSL Sejm odrzucił obywatelski projekt dotyczący zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków.

Ponad 3 lata temu sejmowa komisja wyraziła negatywną opinię wobec projektu i dopiero dziś po tak długiej przerwie odbyło się głosowanie. Takie potraktowanie projektu, pod którym podpisało się blisko 350 tysięcy osób wzbudzało dziś największe kontrowersje wśród posłów opozycji.

Poseł Marzena Wróbel oceniła to jako podstępną cyniczną walkę z obywatelami.

– To jest sytuacja godna pożałowania. Ten projekt, nad którym dzisiaj procedujemy został złożony w lipcu 2011 roku, a procedowany jest na 3 dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego tak, żeby większość parlamentarna zdecydowała o dalszej pracy nad tym projektem, żeby ta praca nie miała sensu. To jest po prostu cynizm, to jest lekceważenie obywateli. To was kompromituje jako klasę polityczną – mówiła poseł Marzena Wróbel.  

Obywatelski projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat.

Jak mówi Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców –  rodzice nadal będą walczyć o tę sprawę.

– Rodzice, którzy nie mają zamiaru się poddawać, którzy muszą działać konstruktywnie, w obronie dobrej edukacji swoich dzieci, w tej chwili zaczęli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Rodzice chcą mieć wybór”. Mamy ponad 150 koordynatorów oraz miejsc składania podpisów w całej Polsce. Mamy również wymagane 1000 podpisów, aby móc złożyć w Sejmie nasz projekt. Projekt planujemy złożyć w połowie września, mając minimum 5 tys. podpisów. Gorąco zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę – powiedziała Karolina Elbanowska.

Formularze są do pobrania na stronie rzecznikrodzicow.pl

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl