Sejm: Komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego. Część z nich ma zwiększyć rolę Państwowej Komisji Wyborczej w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Senatorowie opowiedzieli się również za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.         Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta przez Sejm znosiła taką możliwość.

Poseł Marcin Horała (PiS) podkreśla, że rozwiązanie zawężone do grupy osób niepełnosprawnych jest dobre i akceptowalne.

Nie było naszą intencją utrudnianie wykonywania czynności wyborczych czy ograniczanie praw osób niepełnosprawnych, a to był podstawowy argument przeciwko tej zmianie, więc ten instrument – jak pojawiały się głosy w debacie publicznej – dajemy. Dajemy go jednak jedynie osobom niepełnosprawnym. Osoby niepełnosprawne były traktowane bardzo instrumentalnie, przynajmniej przez niektóre osoby, jako osoby darzone szczególnym szacunkiem, delikatnością i ochroną w debacie publicznej, więc ich instrumentalne użycie jako sztandaru do pewnego ataku na to rozwiązanie miało zapewnić, że będzie trudno z takim atakiem polemizować. Tak faktycznie było – zaznacza Marcin Horała.

Niewykluczone, że senackimi poprawkami ws. zmian w Kodeksie wyborczym zajmie się również Sejm na rozpoczynjącym się dziś posiedzeniu.

Autorem noweli Kodeksu wyborczego jest Prawo i Sprawiedliwość. Proponowane regulacje wprowadzają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl