fot. PAP/EPA

Sejm: Komisja finansów wpisała do projektu stawkę akcyzy na płyn do e-papierosów

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wpisała do rządowego projektu ustawy zmian w akcyzie stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Zmianę zgłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Polak. Zakłada ona, że akcyza wyniesie 55 gr za każdy mililitr płynu na e-papierosy.

Zdaniem wnioskodawcy, przyjęcie tej poprawki powinno skutkować dodatkowymi wpływami do budżetu w wysokości 7,5 mln zł w skali roku.

– W katalogu wyrobów akcyzowych – które wcześniej były omawiane szczegółowo i stopień wzrostu akcyzy był wyszczególniony – został pominięty jeden wyrób akcyzowy w postaci płynu do papierosów elektronicznych. W ten sposób, wprowadzając dodatkowy punkt, uzupełniamy katalog o płyn do papierosów elektronicznych. Tutaj też jest zachowana zasada 10 proc. wzrostu akcyzy, która się przekłada na 55 gr za każdy mililitr – powiedział poseł Piotr Polak.

Posłowie w środę przyjęli też cały rządowy projekt dotyczący akcyzy, który zakłada 10-procentowy wzrost podatku na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Dokument skierowano do dalszych prac.

Przedstawiciel resortu finansów w debacie argumentował, że celem podwyżki jest pokrycie rosnących wydatków budżetowych na zdrowie.

Przekonywał, że projekt wzrostu akcyzy to efekt poszukiwania równowagi między ceną alkoholu a wynikającą z podwyżki możliwością rozwoju szarej strefy.

RIRM

drukuj