fot. flickr.com

Sędzia A. Jaworski: Praworządność jest zagrożona przez różne działania władzy wykonawczej dotyczące zarówno sądów, jak i prokuratury

Praworządność w Polsce jest zagrożona przez różne działania władzy wykonawczej dotyczące zarówno sądów, jak i prokuratury. Jako przedstawiciele środowisk prawniczych mamy za zadanie reagować na wszystkie zagrożenia dla praworządności. Poruszenie tej kwestii jest głównym celem konferencji „W obronie państwa prawa”, jaka 25 maja odbędzie się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – powiedział Adam Jaworski z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP”, na antenie Radia Maryja w piątkowej audycji „Aktualności dnia”.

Już 25 maja w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja „W obronie państwa prawa”, która zgromadzi ekspertów, praktyków i pasjonatów prawa. Współorganizatorem konferencji jest Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam. [czytaj więcej] 

– Głównym celem jest poruszenie aktualnych tematów dotyczących obrony praworządności, która jest zagrożona przez różne działania władzy wykonawczej dotyczące zarówno sądów, jak i prokuratury. Jako przedstawiciele środowisk prawniczych mamy za zadanie reagować na wszystkie zagrożenia dla praworządności. Na konferencji będziemy również szukać odpowiedzi na to, co dalej – wyjaśnił sędzia Adam Jaworski.

 
Członek Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP” podjął się przy tym próby wskazania najważniejszych obszarów, w jakich widoczne jest zagrożenie dla praworządności w Polsce.

– Najważniejszy obszar dotyczy próby zakwestionowania nominacji dla około trzech tysięcy sędziów powołanych po 2018 roku. (…) Drugi obszar dotyczy decyzji personalnych, zwłaszcza związanych z odwołaniem prezesów sądów, jak w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, gdzie odbyło się to z naruszeniem przepisów ustawy. (…) Niepokojącym obszarem jest też sytuacja w prokuraturze – wyliczał gość Radia Maryja.

Sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie zaznaczył, że „nie możemy dać się zwieść narracji, jaką słyszymy z różnych środowisk sędziowskich, według której można podważyć nominacje, a pozostawić w mocy wyroki. Taka sytuacja jest niemożliwa”.

– Gdyby nominacja została podważona, czyli okazałoby się, że nie był on sędzią, to w państwie prawa musi to oznaczać podważenie wszystkich orzeczeń, jakie ten sędzia wydał w różnych życiowych sprawach, jak sprawy rozwodowe czy sprawy dot. kredytów frankowych. (…) To cios w obywateli, których sprawy ci sędziowie rozpoznają. Dlatego się temu sprzeciwiamy. Jednocześnie warto przypomnieć, że sędziowie powołani przed 2018 r. byli powołani w procedurach, które Trybunał Konstytucyjny – m.in. pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rzeplińskiego – kilkukrotnie uznawał w pewnych punktach za niezgodne z konstytucją – zwrócił uwagę.

Sędzia Adam Jaworski wskazał, że „powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydenta, czyli uprawnieniem, które należy do jego oceny. Jakakolwiek próba weryfikacji czy pozbawiania sędziów stanowisk w inny sposób, niż poprzez prawomocny wyrok sądu dyscyplinarnego, jest rażącym naruszeniem konstytucji i prerogatywy prezydenta”.

– To też zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej oraz dla osób, które do nas przychodzą ze swoimi sprawami – podkreślił członek Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP”.

Wciąż można podpisywać petycję w obronie bezpieczeństwa prawnego obywateli i nieusuwalności sędziów. Znajduje się ona [w tym miejscu]

Cała rozmowa z sędzią Adamem Jaworskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl