fot. pixabay.com

Sadownicy oczekują wsparcia w związku z przymrozkami i gradobiciami

Sadownicy alarmują, że przymrozki, a po nich gradobicie, wywołały ogromne szkody w zbiorach. Pilnie potrzebna jest pomoc.

W kilkanaście minut zniweczona została praca, jaką sadownicy podejmowali przez miesiące. Intensywne gradobicie dotknęło m.in. powiat opolski w województwie lubelskim.

– W okolicach Opola Lubelskiego spadł grad wielkości kurzych jaj – oznajmił Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor oddziału ARiMR w Lublinie.

Wcześniej na plonach odbiły się przymrozki. Sytuacja jest tragiczna szczególnie na obszarze od Kazimierza Dolnego po Kraśnik. Szkody mogą wynosić nawet 90 proc. Są tacy sadownicy, którzy stracili wszystko.

– To znaczy, że nie będzie co zbierać, a koszty przez rolników zostały poniesione, żeby te sady i plantacje owoców miękkich przyniosły obfity plon – mówił Krzysztof Gałaszkiewicz.

Związek Sadowników RP podniósł potrzebę udzielenia pilnej pomocy doraźnej, czeka na tanie kredyty i wskazał, że reformy wymaga system ubezpieczeń. Firmy unikają ubezpieczeń od klęsk żywiołowych i plantacji wieloletnich, a nawet pomimo dopłat rządowych nie chcą ubezpieczać sadów ze względu na duże ryzyko. Sejmik woj. lubelskiego przeznaczył na pomoc dla poszkodowanych 300 tys. złotych. Objęte zostały nią trzy gminy: Opole Lubelskie, Chodel i Józefów nad Wisłą.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl