fot. Nasz Dziennik

Sąd Najwyższy Kanady nie rozpatrzy odwołania działaczki pro-life Mary Wagner

Sąd Najwyższy w Kanadzie 18 lutego 2021 roku wydał oświadczenie, że oddala sprawę obrończyni życia Mary Wagner bez rozpatrzenia. Nie podano jednak uzasadnienia. Sprawa dotycząca kwestionowania Karty Praw i Wolności przez kanadyjskie prawo, które obecnie zaprzecza człowieczeństwu dziecka w łonie matki, została uznana za nieistotną.

Mary Wagner, która spędziła łącznie prawie sześć lat w więzieniu, była wielokrotnie skazywana za swoje pokojowe próby ratowania matek i ich nienarodzonych dzieci. Stała się inspiracją dla rozwijającej się w USA Akcji Ratunkowej Czerwonej Róży. Jej działanie niezmiennie opierało się na kwestionowaniu sekcji 223, czyli kanadyjskiego kodeksu karnego, który stwierdza, że „​​dziecko staje się istotą ludzką w rozumieniu ustawy, kiedy żywe całkowicie opuści ciało matki”.

Adwokat Mary Wagner, dr Charles Lugosi, zamierzał argumentować, że ten przepis prawa karnego stanowi naruszenie sekcji 7 Karty Praw i Wolności, która gwarantuje jednostce prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, a także art. 15 Karty, który mówi, że każda jednostka jest równa poza i w ramach prawodawstwa oraz ma prawo do jednakowej ochrony i jednakowych korzyści wynikających z przepisów prawa.

Zamiarem prawnika było podjęcie starań, aby Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu niższej instancji, które w 2013 roku odrzuciło prawną argumentację Mary Wagner kwestionującą zgodność z kartą Praw i Wolności. W listopadzie ub.r. dr Charles Lugosi w imieniu Mary Wagner złożył 155-stronicowe odwołanie do Sądu Najwyższego. Ten jednak 18 lutego tego roku sprawę oddalił.

Adwokat obrończyni życia oświadczył, że chociaż nadal uważa, że złożony do SN wniosek miał wielką wartość i całkowicie spełniał wymogi prawne, jednak jego zdaniem pozostał bez rozpatrzenia z kilka powodów.

„To parlament nadal zachowuje prawo do decydowania, kto jest, a kto nie jest człowiekiem, a zasady jego działalności opierają się na kryteriach politycznych, a nie na rzeczywistości biologicznej czy naukowej” – dodał.

Dr Charles Lugosi stwierdził, że przyrodzona godność każdej istoty ludzkiej jest codziennie naruszana przez największe nadużycia praw człowieka wszechczasów, czyli masowe zabijanie milionów niewinnych istot ludzkich, zdanych na łaskę tych, którzy mają władzę nad życiem i śmiercią. Dodał również, że przyszłe pokolenia będą spoglądać wstecz na nasze czasy, gdy osoby posiadające władzę odmawiały dzieciom prawa do życia i oceniać je jako barbarzyńskie, samolubne i niesprawiedliwe.

W Kanadzie tzw. aborcja została prawnie dozwolona w 1969 roku w ramach uchwalenia niesławnej ustawy Omnibus Bill Pierre’a Trudeau, która zezwoliła kobietom na zabijanie dzieci nienarodzonych za zgodą terapeutycznej komisji szpitalnej ds. aborcyjnych. Obecnie w tym kraju zabijanie dzieci poczętych poprzez różnego rodzaju procedury tzw. aborcyjne jest prawnie dozwolone przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży z dowolnego powodu (lub bez powodu) aż do urodzenia się dziecka. W każdym regionie Kanady w ramach systemu opieki zdrowotnej tzw. aborcje są finansowane z kieszeni podatnika. Szacuje się, że rocznie w Kanadzie przeprowadza się 100 000 tzw. aborcji chirurgicznych.

Life Site News/ hli.org.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl