fot. pixabay.com

Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kanadyjskich na sprzęt do rozminowywania dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Kanady, Melanie Joly, ogłosiła w poniedziałek, że Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kanadyjskich (CAD) (11,4 mln USD) na sprzęt dla Ukrainy do wykrywania i likwidacji min lądowych i innych materiałów wybuchowych.

Kanada dostarczy też specjalne kombinezony dla ukraińskich saperów oraz nowoczesne zdalnie kierowane systemy rozminowujące, pozwalające oczyścić z min duże przestrzenie, np. pola uprawne.

„Władze Ukrainy oceniają, że na miny lądowe można natrafić na ok. 30 proc. powierzchni kraju” – powiedziała Melanie Joly, podczas przemówienia na uniwersytecie Carleton w Ottawie.

W sierpniu Departament Stanu USA zaaprobował 89 mln USD na podobną pomoc, a także na szkolenie saperów.

Zdaniem ekspertów rozminowanie Ukrainy z pozostawionych przez Rosjan min i innych „wybuchowych niespodzianek” będzie gigantycznym zadaniem przypominającym rozminowanie Wietnamu, Kambodży i Laosu po wojnie z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl