fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

S. Żaryn: Polskie patrole udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia na nasz teren

Polskie patrole strzegące granicy z Białorusią udaremniły kolejne próby nielegalnego wtargnięcia na nasz teren – napisał dziś na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Rzecznik wskazał, że każdej doby dochodzi do ataków na granicę Polski.

„Białoruskie służby kierują agresywnych cudzoziemców na naszą granicę” – dodał.

Jak ocenił, wielu z nich przyjeżdża z Rosji. Stanisław Żaryn nawiązał do wpisu Straży Granicznej, która poinformowała, że 15 lutego granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 72 osoby. Straż Graniczna dodała, że na odcinku ochranianym przez Placówkę Mielnik, 40-osobowa grupa cudzoziemców, przy wsparciu służb białoruskich, siłowo forsowała granicę.

„Wszyscy zostali zatrzymani. Wśród nich byli obywatele Syrii, Egiptu, Jemenu, Sri Lanki oraz Kongo” – poinformowała Straż Graniczna.

Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu i 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ubiegłego roku do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl