fot. https://twitter.com/Polska_Zbrojna

S. Żaryn: Operacja hybrydowa przeciwko Polsce przeradza się w pełzający konflikt

Operacja hybrydowa przeciwko Polsce, jaką podjął reżim Aleksandra Łukaszenki, przeradza się w pełzający konflikt – mówi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. Na terytorium Białorusi wciąż przebywa około 7 tys. migrantów. Z kolei dziś rusza pierwszy proces osób, które zajmowały się przemytem ludzi na Zachód.

Zgodnie z szacunkami polskich służb do tej pory do Iraku i Syrii strona białoruska odesłała około 3 tys. migrantów. Loty cały czas są realizowane. To sukces polskiej dyplomacji – wskazuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

– To chyba pierwsza sytuacja, że  migranci przylatują samolotami na teren, z którego mają się dostać na teren Unii Europejskiej, a później wracają tymi samolotami – mówi wiceminister Maciej Wąsik.

Na terytorium Białorusi wciąż przebywa ok. 7 tysięcy migrantów. Każdej nocy formują się oni w małe grupy i nielegalnie próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę. Minionej doby Straż Graniczna odnotowała 116 takich prób.

„Część cudzoziemców jest zainteresowana podejmowaniem ataków na polską granicę. Służby białoruskie zachęcają ich, rozpuszczając plotki o rzekomych negocjacjach dot. wpuszczenia ich na teren UE, a także szantażując powrotem do krajów pochodzenia, jeśli nie dostaną się na Zachód“ – wskazuje na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Państwo polskie ściga przemytników, którzy zarabiają na nielegalnym transportowaniu ludzi na Zachód. Dziś rusza pierwszy proces. Przed sądem staną ukraiński kurier i czterech Syryjczyków.

– Cieszę się, że wymiar sprawiedliwości zaczyna stawiać ich przed sądem, by odpowiedzieli za przestępstwa. Są to przestępstwa niemałe, bo często migranci jeżdżą w takich warunkach, że po zatrzymaniu przez policję okazuje się, że jakaś osoba nie wytrzymała podróży i umarła – wskazuje wiceminister Maciej Wąsik.

Do tej pory polskie służby zatrzymały blisko 350 osób zamieszanych w przemyt migrantów. Wśród nich są także Polacy.

TV Trwam News

drukuj