S. Karczewski i P. Mucha spotkali się ws. referendum konstytucyjnego

W Senacie odbyło się kolejne spotkanie wiceszefa Kancelarii Prezydenta, ministra Pawła Muchy z marszałkiem izby Stanisławem Karczewskim. Rozmowy poświęcone były referendum ws. konstytucji.

To już drugie spotkanie prezydenckiego pełnomocnika ds. referendum z marszałkiem Senatu. W połowie czerwca poznaliśmy 15 pytań, które mogą znaleźć się w referendum.

Po pierwszym spotkaniu Pawła Muchy i Stanisława Karczewskiego poinformowano, że pytań będzie ostatecznie nie więcej niż 10.

Dziś ustaliśmy, że w przyszłym tygodniu spotkam się z panem prezydentem – poinformował marszałek.

– Skłaniamy się ku temu, aby wniosek o przeprowadzenie referendum był rozpatrywany przez Senat na jednym z posiedzeń w lipcu. Nie wiem, czy pierwszym czy drugim. Tego jeszcze nie ustaliliśmy, ale pewnie odbędzie się to na drugim (10-11 lipca) – zapowiedział Stanisław Karczewski.

Paweł Mucha zaznaczył: jesteśmy coraz bliżej ostatecznych decyzji.

– Mamy deklarację dotyczącą określenia terminu głosowania w Senacie, więc najprawdopodobniej to głosowanie odbyłoby się w lipcu. Ja będę niezwłocznie przekazywał prośby pana marszałka prezydentowi. Wiemy z harmonogramu, że termin, który jest możliwy dla przedłożenia przez pana prezydenta projektu postanowienia to 23 lipca. Pan marszałek w harmonogramie posiedzeń Senatu ma posiedzenie po tym terminie przypadające w lipcu, więc jeżeli taka będzie decyzja pana prezydenta, uwzględniająca prośbę pana marszałka, wtedy można się spodziewać, że jeszcze w lipcu podejmowana byłaby przez Senat uchwała, która w tej procedurze określonej przepisem art. 125 konstytucji przesądzałaby, czy referendum zostanie zarządzone – podkreślił Paweł Mucha.

W obozie rządzącym nie ma wciąż pełnej zgody co do daty referendum. Prezydent chciałby, aby głosowanie odbyło się w dniach 10-11 listopada. Tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził, że dobrą byłaby data wyborów do europarlamentu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl