fot. tvp.info

S. Kaleta: pierwsze rozstrzygnięcie ws. reprywatyzacji w Warszawie możliwe w lipcu

Pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie reprywatyzacji w Warszawie możliwe będzie już w lipcu – uważa członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Jego zdaniem prezydent Warszawy, nie chcąc stawić się przed komisją, stawia się ponad porządkiem prawnym obowiązującym w Polsce.

„Wydaje mi się, że jest szansa, aby nastąpiło ono (rozstrzygnięcie – PAP) już w lipcu, w zakresie pierwszej sprawy, czyli gimnazjum na Twardej” – mówił dziś w TVP Info Sebastian Kaleta, pytany o to, kiedy jego zdaniem możliwe jest pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie warszawskich reprywatyzacji.

Dodał, że przed komisją jest ogromna praca, gdyż decyzje zwrotu nieruchomości w Warszawie wydawano przez 27 lat.

„Mamy już opracowane pewne schematy działania, aby badać sprawnie, efektywnie te decyzje zwrotowe i dlatego mam nadzieję, że na każdej z rozpraw (…) będziemy mogli wydać rozstrzygnięcie” – powiedział Sebasitan Kaleta.

Członek komisji powiedział, że wszystkie elementy związane z przygotowaniem rozprawy administracyjnej w pierwszej sprawie są realizowane.

„Pani prezydent (Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz) powiedziała, że wyśle swojego przedstawiciela. (…) Pani prezydent przekazuje dokumenty. Tylko jedno jest sprzeczne z tym całym podejściem, że ona osobiście nie przyjdzie. Nie może być tak, że jedna osoba stawia się ponad porządkiem prawnym, który obowiązuje w Polsce. Tym bardziej, że jest to zobowiązaniem pani prezydent wobec wyborców, by nawet jeśli komisja weryfikacyjna będzie miała wątpliwości, co do podejmowanych przez nią decyzji, te decyzje tłumaczyć” – ocenił członek komisji weryfikacyjnej.

Dodał, że przesłuchanie prezydent Warszawy przez komisję, wysłuchanie jej stanowiska, będzie miało wymiar symboliczny.

Sebastian  Kaleta przypomniał, że w ostatnich dniach komisja wybrała pierwszych siedem spraw, którymi chce się zająć w procesie weryfikacyjnym. Każda z tych spraw będzie badana osobno.

„Nie badamy całej puli wszystkich decyzji, tylko każda decyzja, tak jak w każdym innym postępowaniu administracyjnym, jest badana jako jednostkowa” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj