Rzeszów: IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores

W Rzeszowie odbywa się IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores. Federacja stowarzysza chóry chłopięce, dziewczęce, dziecięce i młodzieżowe, działające w ramach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na świecie.

Tegoroczny kongres przebiega pod hasłem „Obdarz nas, Panie, pokojem w naszych czasach”. Bierze w nim udział 26 polskich i 5 zagranicznych chórów, liczących łącznie blisko 1000 osób.

Rzecznik Kongresu Federacji Pueri Cantores Beata Świerad wskazuje, że jego celem jest integracja młodzieży i modlitwa o pokój. Składa się on z trzech części.

Jedna część jest modlitewna, w czasie której młodzi ludzie słowami różnych pieśni modlą się o pokój na świecie. Druga część ma wymiar artystyczny, gdzie odbywają się koncerty. Trzeci wymiar to są spotkania, świętowania, zabawy. Odbywa się piknik dla wszystkich chórzystów, w czasie którego są organizowane różne zabawy dla dzieci, konkursy, poczęstunek. Kulminacyjnym punktem kongresu będzie koncert galowy w katedrze rzeszowskiej. Zostanie tam wykonane dzieło „Da pacem Domine” – msza skomponowana przez rzeszowskiego kompozytora młodego pokolenia – Dominika Lasoty, specjalnie na tę uroczystość – mówi Beata Świerad.

Rzecznik dodała, że kongres jest okazją do świętowania 25–lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores. Nawiązuje również do radosnych obchodów nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Organizatorzy podkreślają, że spotkanie młodych śpiewaków jest także wyrazem pielęgnowania muzyki kościelnej i wartości chrześcijańskich. Wskazują, że jest to wspólne dziedzictwo historyczne, społeczne i kulturalne narodów Międzymorza.

Kongres zakończy się w niedzielę.

RIRM

drukuj