fot. flickr.com

Rzecznik Praw Dziecka: W 2021 r. 38,8 tys. połączeń z Dziecięcym Telefonem Zaufania i 9,8 tys. rozmów na czacie

W 2021 r. było ponad 38,8 tys. połączeń z Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka i ponad 9,8 tys. rozmów na czacie internetowym – poinformował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że dzieci najczęściej dzwonią z problemami związanymi ze swoim stanem psychicznym.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej informację na temat swojej działalności w 2021 r. wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce.

„Rok 2021 to był kolejny, drugi rok pandemii (…). To był kolejny rok w istotny sposób odnoszący się do sytuacji dzieci i młodzieży, rok nadzwyczajny: kolejny rok nauki zdalnej, kolejny rok wielu ograniczeń, które dotykały dzieci” – przypomniał.

Wskazał, że punktem wyjścia do podejmowania inicjatyw związanych z tworzeniem nowych rozwiązań i polityk jest uzyskanie wiedzy o obecnej sytuacji dzieci, dlatego zlecił wykonanie badania „Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce – edycja 2021”. Dotyczyło ono takich obszarów, jak: szkoła, rodzina, samopoczucie psychiczne, grupa rówieśnicza, media społecznościowe i internet oraz kondycja fizyczna. Wyniki badania opublikowano wiosną 2022 r.

Mówiąc o bardzo ważnych przedsięwzięciach podejmowanych w 2021 r. Mikołaj Pawlak wskazał na rozwijanie Dziecięcego Telefonu Zaufania oraz czatu internetowego Rzecznika Praw Dziecka. Przypomniał, że telefon działa przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Podał, że w 2021 r. zanotowano ponad 38,8 tys. zgłoszeń telefonicznych. Przeprowadzono ponad 9,8 tys. rozmów na czacie internetowym.

Wskazał również, że dzieci najczęściej dzwonią z problemami związanymi ze swoim stanem psychicznym. To nastroje depresyjne, myśli samobójcze, samookaleczenia, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiana, problemy z radzeniem sobie ze stresem, agresją, uzależnienia. Są też problemy dotyczące przemocy/cyberprzemocy, przemoc ze strony rodziców, innych osób dorosłych, przemoc ze strony rówieśników, sytuacje konfliktowe w domu, konflikty z rówieśnikami, ale również problemy związane ze szkołą, m.in. trudności w nauce, skargi na nauczycieli i problemy uczuciowe.

Telefony dotyczyły także trudności w radzeniu sobie ze stratą, z rozstaniem, rozwodem rodziców i śmiercią.

„Rok 2021 to kolejny rok pandemii, te najtrudniejsze sytuacje dotykały również dzieci” – dodał.

Zaznaczył, że zespół pracujący w Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD to ponad 20 ekspertów – psychologów, pedagogów, prawników. Zapewnił, że są dla nich organizowane systematyczne szkolenia mające na celu podwyższenie ich kompetencji oraz rozszerzenie umiejętności w związku ze specyfiką pracy, jaką jest bezpośredni kontakt z małoletnimi.

Wskazał, że „telefon zaufania i czat okazały się bardzo przydatnym narzędziem także w tym roku, po rozpoczęciu wojny na Ukrainie”. Poinformował, że już po kilku dniach wprowadzono dzięki niemu uruchomiono wsparcie dla dzieci także w językach ukraińskim i rosyjskim. Podał, że pomocy nie tylko dotychczasowi pracownicy, ale przyjęto także nowych, m.in. panie psycholog i pedagog z Ukrainy, które są uchodźcami.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl