fot. flickr.com

Rzecznik Praw Dziecka: Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat – nieludzki i nieprawdopodobny

Pomysł eutanazji dzieci w wieku 1-12 lat jest nieludzki i nieprawdopodobny – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, komentując holenderski raport, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów tego kraju chciałoby takiego zapisu w prawie.

Rzecznik Praw Dziecka odniósł się do raportu trzech holenderskich szpitali uniwersyteckich, z którego wynika, że 84 proc. pediatrów w tym kraju chce wprowadzenia tzw. eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku 1-12 lat, za zgodą ich rodziców. W oparciu o ten raport Stowarzyszenie Holenderskich Pediatrów zaapelowało do parlamentu o nowelizację przepisów dotyczących tzw. eutanazji.

Mikołaj Pawlak, powołując się na Konwencję o prawach dziecka, ocenił pomysł wprowadzenia takiego przepisu jako „nieludzki i nieprawdopodobny”. Przypomniał, że w Konwencji zawarte są wszystkie podstawowe prawa dotyczące dzieci – m.in. prawo do życia, zdrowia, edukacji, wychowania w rodzinie, a także prawo do ochrony przed demoralizacją, wyzyskiem czy przestępstwami.

Mimo że, jak przekonywał Mikołaj Pawlak, w różnych krajach prawa Konwencji są różnie interpretowane, to – jego zdaniem – holenderski pomysł tzw. eutanazji dla dzieci w wieku 1-12 lat jest „wprost sprzeczny z prawami wynikającymi z Konwencji”.

Ustanowienie takiego przepisu byłoby – ocenił RPD – „sprzeczne z zapisem o bezwzględnej ochronie życia dzieci i obowiązku zapewnienia również dzieciom doświadczonym chorobami psychicznymi i fizycznymi najlepszej opieki i pomocy medycznej”.

Obecnie holenderskie prawo dopuszcza – wyłącznie za zgodą rodziców – tzw. eutanazję niemowląt do ukończenia przez nie 1 roku życia oraz dzieci między 12 a 16 rokiem życia.

Holandia była krajem, który jako pierwszy w 2002 r. zalegalizował tzw. eutanazję osób poniżej 18. roku życia.

PAP

drukuj