PAP/Wojciech Olkuśnik

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zgodę między rodzicami w święta Bożego Narodzenia

Już za tydzień święta Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas dla nas wszystkich. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje, by w tym szczególnym czasie w naszych rodzinach, między dorosłymi, zapanowała zgoda. 

Rodzina powinna dawać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, jednak nie zawsze tak się dzieje. Okres świąt Bożego Narodzenia, który powinien być czasem pojednania, niejednokrotnie jest czasem wzmożonych napięć między dorosłymi, eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach. Na  tym wszystkim najbardziej cierpią dzieci.

– Ale to jest początek często dla dziecka, początek niestety niezbyt pozytywnych zmian w jego życiu – rozpad małżeństwa, rozpad związku rodziców – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

Brak odpowiednich wzorców w domu w dużej mierze prowadzi do demoralizacji dzieci.

– Dzisiaj, jadąc tutaj na konferencję, przyjechałem wprost z Centrum Olimpijskiego, gdzie były zawody sportowe. Można powiedzieć: wspaniała rzecz – zawody sportowe. Ale to były zawody sportowe wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Okazuje się, że te dzieci, młodzież, która tam przebywa – jest ich kilkaset w Polsce – to w większości przypadków dzieci dotknięte rozpadem związku swoich rodziców. Ich problemy wychowawcze, osobowościowe nie wzięły się znikąd. One najczęściej miały swoje źródło w zerwaniu więzi, w braku ciepła, w braku spokoju i w braku tego, że mogłyby na kogoś liczyć jako małe dzieci – wskazał Mikołaj Pawlak.

Dlatego Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zgodę między rodzicami w świątecznym czasie. Pomocą dla nich ma być poradnik „4 kroki do silnej rodziny”, który zwraca uwagę na wartość zgody w rodzinie, która powinna być „niezachwianym fundamentem” oraz „bezpieczną przystanią” dla dzieci. Z poradnikiem można zapoznać się [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl