pixabay.com

Rządowy program wsparcia dla rzemieślników

Rząd uruchamia program wsparcia dla rzemieślników. Od środy hydraulicy, fryzjerzy, cukiernicy i inni przedstawiciele rzemiosła mogą ubiegać się o dotację m.in. na zakup sprzętów i urządzeń.

Część rzemieślników działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mocno ucierpiała w czasie pandemii.  Do nich – jak deklaruje rząd –  ma trafić część środków z Polskiego Ładu  Już ruszył konkurs dotacyjny dla rzemieślników – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk.

Rozwój potencjału infrastrukturalnego organizacji rzemieślniczych, doposażenie organizacji rzemieślniczych i na ten cel rzemieślnicy mogą się ubiegać o kwotę 20 tys. złotych – podkreśliła wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Środki na ten cel (łącznie 5 milionów złotych) będzie wypłacał Narodowy Instytut Wolności  i tam należy składać wnioski. Tam też będą konsultanci, którzy pomogą w ich wypełnianiu, choć – jak zapewnił minister Piotr Mazurek – nie będą one skomplikowane.

Maksymalne upraszczanie procedur, upraszczanie wniosków,  upraszczanie sprawozdań, chodzi o rozliczanie przez rezultaty, a nie poprzez skomplikowaną ścieżkę formalno-biurokratyczno-księgową – zaznaczył Piotr Mazurek, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rządowy program dla rzemiosła przewiduje też ułatwienie sukcesji rzemieślniczych firm rodzinnych, wsparcie tych firm, a także ułatwienie kształcenia w zawodach rzemieślniczych.

Chodzi o to, aby młodzi  ludzie chętniej wybierali zawody, które przez lata były deprecjonowane, a są ważne dla społeczeństwa oraz dla gospodarki.

TV Trwam News

drukuj