fot. PAP/Rafał Guz

Rząd zaprezentował plan odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki w maju. Dotyczy on m.in. edukacji, handlu, hotelarstwa, gastronomii. Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia wyjaśnił, że ostatnie dni pokazały, iż trzecia fala epidemii koronawirusa prawdopodobnie się przełamała.

Premier Mateusz Morawiecki dodał na konferencji prasowej, że zabezpieczone są łóżka w liczbie przewyższającej ilość chorujących na COVID-19.

Następnie premier przedstawił plan na najbliższe tygodnie.

– Już od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętych obiektach sportowych oraz basenach. Od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe, czyli handel detaliczny. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas I-III. Otwarte zostaną galerie sztuki, muzea. 8 maja działalność będą mogły wznowić hotele – mówił premier.

15 maja działalność będą mogły wznowić działalność restauracje i kawiarnie, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Dzieci z klas IV-VIII i uczniowie klas średnich będą mogły wrócić do nauczania hybrydowego od 15 maja.

Premier poinformował też, że można będzie organizować imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób.

Dodał, że od 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali gastronomicznych w reżimie sanitarnym.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd planuje zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób, a także otwarcie siłowni i klubów fitness.

RIRM

drukuj