fot. tvpparlament.pl

Rząd przyjął zmiany w Kodeksie rodzinnym, które mają m.in. zmniejszyć liczbę rozwodów

Mediacje rodzinne, alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny lub ograniczenia wolności za utrudnianie kontaktów z dzieckiem – to zapisy propozycji zmian w Kodeksie rodzinnym, które przyjął rząd. Zmiany w Kodeksie rodzinnym mają uratować małżeństwo przed rozwodem lub w ostateczności zapewnić warunki bytowe dzieciom.

Statystycznie w Polsce co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a co siódme dziecko obarczone jest konsekwencjami takiej decyzji. Trzeba to zmienić – mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Nie może być tak, aby ewentualny konflikt małżeński czy pomiędzy partnerami – bo nie zawsze dzieci rodzą się w związku małżeńskim – odbywał się kosztem niewinnych, często malutkich dzieci – akcentuje Zbigniew Ziobro.

Przyjęta przez rząd nowelizacja zakłada wprowadzenie m.in. rodzinnego postępowania informacyjnego z udziałem mediatora, skierowanego do małżonków, którzy mają małoletnie dzieci. Rodzice otrzymają informacje o skutkach rozpadu małżeństwa, w szczególności tych wpływających na dzieci. Badania pokazują, że niektóre skutki ujawniają się po 30-40 latach od rozwodu – wskazuje Marek Grabowski z Fundacji Mamy i Taty.

– Zawały serca udary, depresje, popadanie w uzależnienia przy tych samych zmiennych częściej pojawiają się u dzieci rozwiedzionych rodziców – zauważa Marek Grabowski.

W czasie mediacji nie będzie postępowań dotyczących alimentów i władzy rodzicielskiej. Sąd będzie mógł wielokrotnie zawieszać postępowanie rozwodowe, jeśli stwierdzi, że są szanse na uratowanie małżeństwa. Mediacje mogą też poprawić relacje po ewentualnym rozwodzie – zaznacza dr Jarosław Święczkowki z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Może też prowadzić do polepszenia sytuacji osób uprawnionych do alimentacji, ponieważ zniknie ten element „nie będę płacił, bo sąd mi tak kazał tylko” – ocenia dr Jarosław Święczkowki.

Choć Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że po zaostrzeniu przepisów karnych za uchylanie się od płacenia alimentów ich ściągalność wzrosła 2,5-krotnie, to taki problem wciąż istnieje – mówi Teresa Szymańda z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

– Ponad 5 tysięcy osób zostało zgłoszonych do biur informacji gospodarczej. Zgłaszamy tam te osoby, które zalegają z płaceniem alimentów – tłumaczy Teresa Szymańda.

Nowelizacja wprowadzi alimenty natychmiastowe, które w ciągu kilku dni wspomogą dzieci – zaznacza pełnomocnik ministra sprawiedliwości Michał Woś.      

– Tutaj wystarczy tylko i wyłącznie oświadczenie, wskazanie ilości dzieci i z automatu referendarz takie alimenty będzie przyznawał, oczywiście przysługuje tu odpowiedni tryb odwoławczy – wyjaśnia Michał Woś.

Wysokość alimentów ustalana będzie co roku z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności. Nie zamyka to jednak drogi do późniejszego dochodzenia wyższych alimentów. Zmiany zakładają także automatyczne wygaszenie alimentów po osiągnięciu przez uprawnionego 25 lat w przypadku braku przeciwwskazań takich jak niepełnosprawność. Dotychczas odbywało się to drogą sądową. Wprowadzona będzie instytucja opieki naprzemiennej.

– Polega to na tym, że dziecko może być w powtarzających się okresach raz u ojca raz u matki, w stałych powtarzających się okresach. Jest to długo postulowana przez różnorakie środowiska instytucja prawna – podkreśla Michał Woś.

Za utrudnianie kontaktów z dzieckiem grozić będzie kara ograniczenia wolności lub grzywny. To jednak nie rozwiąże często skomplikowanych problemów – wskazuje politolog dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Problem z kontaktami w większości przypadków rozwija się w innej sferze, gdzie postepowanie karne nie będzie w stanie obronić praw dziecka i praw drugiego rodzica, bo co najmniej 90 procent sytuacji, gdzie są kłopoty z kontaktami, to są sytuacje, gdzie matka dokonuje różnego rodzaju manipulacji: przesuwa terminy, informuje, że dziecko zachorowało – mówi dr Jacek Sokołowski.

Teraz rządowa propozycja trafi do Sejmu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl