fot. pixabay.com

Rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2023 rok

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt budżetu państwa na rok 2023 – poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu. Po głosowaniach w Sejmie rząd zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej.

Rzecznik rządu został zapytany w Sejmie o ustalenia po posiedzeniu Rady Ministrów, która odbyła się w środę rano.

„Przed chwilą został przyjęty projekt budżetu państwa na rok 2023” – poinformował.

Rada Ministrów będzie kontynuowana po pierwszych głosowaniach w Sejmie.

„Jeszcze ustawa okołobudżetowa i projekty dotyczące służby cywilnej” – dodał.

W przyjętym wstępnie pod koniec sierpnia bieżącego roku i przesłanym do konsultacji projekcie budżetu na przyszły rok, rząd założył, że dochody państwa wyniosą 604,4 miliardy złotych, a wydatki 669,4 miliardów złotych. Oznaczałoby to, że deficyt budżetu na koniec 2023 roku nie przekroczy 65 miliardów złotych.

Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 procent, a inflacja wyniesie 9,8 procent. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 procent oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 procent. Prognozowano, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii Unii Europejskiej) wyniesie w przyszłym roku około 4,4 procent PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych utrzyma się na poziomie 53,1 procent Produktu Krajowego Brutto.

Jak zapewniał rząd, po wstępnym przyjęciu projektu, w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono środki na wzmocnienie obronności oraz rozpoczęcie realizacji projektów z Krajowego Planu Odbudowy. Podkreślano, że kontynuowane mają być działania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej, w tym zapewnienie środków na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny takie jak: Program „Rodzina 500+”, realizację świadczenia „Dobry Start” oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 roku wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 procent, wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie między innymi transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Przewidziano także, że wydatki na obronę narodową wyniosą 3 procent Produktu Krajowego Brutto.

W środę ministrowie zajmą się projektem ustawy okołobudżetowej. Zakłada ona, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W uzasadnieniu do tej ustawy wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustala się na podstawie kwoty bazowej, określanej corocznie w ustawie budżetowej i mnożników kwoty bazowej określonych w rozporządzeniu.

Rząd zajmie się też trzyletnim planem limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2023–2025.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl