fot. pixabay

Rząd pracuje nad strategią demograficzną

Stworzenie strategii demograficznej dla kraju to priorytetowe zadanie rządu – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Prognozy wskazują, że Polaków będzie ubywać. Pod koniec tego stulecia populacja Polski ma liczyć zaledwie 21 milionów.

21 milionów Polaków w 2100 roku to wariant optymistyczny. Sceptycy uważają, że będzie nas jeszcze mniej. Czarne scenariusze mówią o 12 milionach. Jakkolwiek by nie było rząd chce przygotować strategię demograficzną dla kraju.

– Zostaną przeprowadzone gruntowne badania skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, którzy planują założyć rodziny, którzy mają już rodziny – co determinuje, co pozwala podjąć decyzję, aby rodziło się więcej dzieci – wskazuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wszystko po to, by poznać potrzeby młodych osób zakładających rodziny, tak aby zaplanować budowę nowych żłobków czy przedszkoli.

– Następnie powstanie strategia, która ma zostać przedstawiona kompleksowo, aby nie tylko ministerstwo rodziny, ale cała polityka rządu była nakierowana na to, by sytuacja demograficzna w kraju mogła się zmieniać – akcentuje Marlena Maląg.

Ogólny zarys strategii demograficznej kraju musi być gotowy w pierwszym półroczu tego roku. Wtedy dowiemy się, jakie działania podejmie rząd, aby zminimalizować skutki demograficznego niżu.

– Taka strategia demograficzna jest niezwykle pożądanym dokumentem, który pozwoli w sposób kompleksowy zauważyć, gdzie te problemy są najmocniejsze i być może docelowo w przyszłości je eliminować – podkreśla Mateusz Rozmiarek, radny PiS z Poznania.

Problemem jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w 2050 roku będzie ich mniej o blisko 40 procent. Populacja Polski będzie zaś jedną z najstarszych w Europie.

– Trzeba jasno powiedzieć, że liczba ludności przekłada się na potęgę państwa. W związku z tym mniejsza liczba ludności spowoduje, że nasze państwo będzie dużo słabsze – wskazuje Jan Sulanowski z Solidarności Wielkopolskiej.

Najniższy współczynnik dzietności w Polsce odnotowano w 2015 roku. Wynosił on mniej niż 1,3. Obecnie wzrósł do 1,45. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie kraju żyje 38 milionów Polaków.

TV Trwam News

drukuj