Rząd chce prywatyzacji Agencji Rozwoju Przemysłu

Rząd Donalda Tuska chce sprywatyzować Agencję Rozwoju Przemysłu. Spółka już w przyszłym roku ma trafić na Giełdę Papierów Wartościowych. Aktywa, które posiada ARP warte są 5 mld zł.

 

Państwo pozbędzie się w ten sposób ważnego narzędzia polityki przemysłowej i właścicielskiej – przestrzega ekonomista prof. Paweł Soroka.

 

„Agencja jest właścicielem wielu ważnych przedsiębiorstw w tym o charakterze strategicznym, m.in. kilku przedsiębiorstw przemysłu obronnego a także spółek przemysłu stoczniowego. Musimy być świadomi, że prywatyzacja tej Agencji wpłynie także na los tych przedsiębiorstw, które są skupione w ARP jako spółki państwowej wiodącej. Wydaje mi się, że jest to działanie, które znowu jest przykładem wyzbywania się przez państwo ważnego instrumentu polityki przemysłowej i polityki właścicielskiej” – powiedział prof. Paweł Soroka.

 

Prof. Paweł Soroka dodaje jednocześnie, że bardziej konieczna jest reforma tej instytucji.

 

„Sama Agencja w swojej działalności jest różnie oceniana. Budzi kontrowersje, a zwłaszcza niektóre jej decyzje. Przypomnę, że Agencja była właścicielem polskich przedsiębiorstw lotniczych tj. wojska Rzeszów czy WSK Świdnik i sprzedała te przedsiębiorstwa firmom zagranicznym. Poprawa działalności ARP jest potrzebna, natomiast jest pytanie czy rozwiązaniem jest tutaj prywatyzacja” – dodaje prof. Paweł Soroka.

 

Przed prywatyzacją Agencji Rozwoju Przemysłu przestrzega także PiS. Nie powinno być zgody parlamentu na prywatyzację tej spółki – akcentuje poseł Dariusz Seliga – członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

 

„Jest to jeden z elementów, który może zagrażać bezpieczeństwu gospodarczemu i ekonomicznemu państwa. Na giełdzie przepływa różny kapitał. Przepływa znaczny kapitał ze Wschodu, którego jednak dzisiaj się obawiamy, który często jest inwestowany po to, żeby służyć pewnej grze politycznej, wywieraniu nacisku na rządy. Agencja miała za zadanie być takim bodźcem, który miał pobudzać naszą gospodarkę. Miała również służyć rozwojowi, żeby się firmy wzmacniały a nie były ciągle zależne od kapitału niewiadomego pochodzenia” – powiedział poseł Dariusz Seliga.

 

Tymczasem rząd chce zaangażować ARP w ratowanie pogrążonych w kłopotach finansowych spółek budowlanych. Nowa działalność miałaby polegać na stopniowym przejściu z restrukturyzacji naprawczej w kierunku wspierania projektów rozwojowych. ARP zamierza m.in. zaangażować się w rozwój doliny lotniczej na Podkarpaciu a nawet zająć się działalnością w przemyśle kosmicznym.

 

Wypowiedź prof. Pawła Soroki:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź posła Dariusza Seligi:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl