fot facebook/razemdlarodakowzewschodu

Ruszyła zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona przez puławskie Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości”

Puławskie Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości” rozpoczyna kolejną zbiórkę darów na rzecz Polaków mieszkających na Ukrainie. Dary zbierane są w województwie lubelskim w ramach akcji ,,Razem dla Rodaków ze Wschodu”. Przedsięwzięcie organizowane jest na terenie placówek oświatowych w powiatach:  puławskim, ryckim, opolskim, lubartowskim, kraśnickim i parczewskim.  Zbierana jest żywność z długim terminem przydatności, np. konserwy, makarony czy słodycze, a także artykuły szkolne czy książki dla dzieci. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku. Już prawie dwa lata trwają nieprzerwanie działania wojenne. Polacy starają się pomagać swoim sąsiadom na każdym polu. Część mieszkańców znalazła schronienie w naszym kraju. Jednak spora liczba Ukraińców, w tym również Polaków zamieszkujących te tereny, pozostała u siebie, próbując przetrwać ten trudny czas i dla nich puławskie Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłości” organizuje zbiórkę darów.

Organizujemy akcję „Razem dla Rodaków ze Wschodu” już po raz trzeci, bo jest ona potrzebna. Jako prezes na Ukrainie byłem wiele razy w ramach innych akcji, rozmawiałem z naszymi rodakami, lokalnymi księżmi i władzami. Jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami Kościoła za wschodnią granicą i dzięki temu wiemy, że pomoc niesiona na Ukrainę jest potrzebna – podkreślił Artur Kwapiński, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości”.

fot facebook/razemdlarodakowzewschodu

Zbiórka przeprowadzana jest w placówkach oświatowych, gdzie zbierane są konserwy, mąka, cukier, słodycze, kasze, ryż, makaron, kawa, herbata, kakao, książki z polską literaturą piękną, książki dla dzieci, artykuły biurowe, przybory szkolne, podstawowe artykuły higieny osobistej oraz wszystkie inne drobne artykuły spożywcze z długą datą ważności.

Nasze działania zostały zauważone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, dzięki czemu uzyskaliśmy współfinansowanie i nie musimy się martwić o pieniądze na zwożenie darów czy ich transport za granicę. Z pieniędzy KPRM pokryjemy koszty, takie jak transport, zakup pudełek do pakowania darów, zakup znaczków i kopert, które trafią do 350 placówek oświatowych, wynajem magazynu oraz pozostałe koszty niezbędne do zorganizowania akcji. Nie ukrywamy, iż liczymy, że dzięki wsparciu KPRM uda nam się dotrzeć do większej ilości potrzebujących, tak aby docelowo spakować minimum. 500 paczek, które trafią do Latyczowa i Kamieńca Podolskiego – zwrócił uwagę Artur Kwapiński.

fot facebook/razemdlarodakowzewschodu

Zbiórka w placówkach oświatowych potrwa do końca września br. Następnie dary będą odbierane i zwożone do Puław, gdzie nastąpi sortowanie z podziałem na kategorie i sprawdzanie dat przydatności. W listopadzie dary będą pakowane. Finał akcji odbędzie się w grudniu w Pałacu Książąt Czartoryskich w Puławach.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. Razem możemy dużo! – akcentują organizatorzy.

fot facebook/razemdlarodakowzewschodu

Pomysłodawcy akcji zwracają uwagę, że zarząd Stowarzyszenia oraz ludzie pomagający przy akcji są wolontariuszami i nie pobierają z tytułu żadnych świadczeń finansowych.

Nie wydajemy też pieniędzy na zbędne gadżety promocyjne, a zebrane dary i sama akcja są oznaką dobroci serca. Każdy zebrany produkt jest pakowany w sposób przemyślany i indywidualny. Każda osoba pakująca paczki wkłada do nich część siebie. Na koniec podczas gali finałowej staramy się w sposób skromy podziękować darczyńcom, patronom, wolontariuszom i każdemu, kto włożył serce w to, byśmy my mogli nieść pomoc dalej. Nasi wolontariusze również przygotowują całą galę,  łącznie z pieczeniem ciast – zauważył prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości”.

radiomaryja.pl

drukuj