Rusza akcja w obronie prof. E. Budzyńskiej, której grozi kara za wykłady o rodzinie

Rusza kampania w obronie prof. Ewy Budzyńskiej, socjolog i wieloletniej pracownik naukowej Uniwersytetu Śląskiego, której grozi kara dyscyplinarnej nagany za wykłady o rodzinie. Akcję w jej obronie przygotowało Centrum Życia i Rodziny.

https://twitter.com/CWIdZiR/status/1217129435377389568

Kampania ma formę apelu do władz uczelni – listu otwartego w obronie prof. Ewy Budzyńskiej, który można podpisać na stronie internetowej https://bronmyprofesor.pl/. Autorzy petycji wzywają władze Uniwersytetu Śląskiego, aby zakończyły postępowanie dyscyplinarne wobec profesor oraz publicznie przeprosiły ją za potraktowanie jej w sposób upokarzający dla naukowca ze znaczącym dorobkiem. Postepowanie wobec niej wszczęto po tym, jak studenci „oskarżyli” ją m.in. o tzw. homofobię i szerzenie poglądów radykalno-katolickich. Profesor na zajęciach przywoła bowiem m.in. badania na temat skutków wychowywania dzieci przez tzw. pary jednopłciowe.

Wiceprezes Centrum Życia i Rodziny Kazimierz Przeszowski mówi, że nie możemy godzić się na prześladowanie wykładowców broniących katolickich wartości.

– Uniwersytety założone przez Kościół prawie tysiąc lat temu z założenia miały być miejscem debaty, otwartości, wymiany poglądów. Ze smutkiem stwierdzamy, że w chwili obecnej stały się inkubatorami nowych kadr nowej lewicy, która kontynuuje marsz przez instytucje. Jako Polacy miłujący wolność własną i pragnący wolności dla innych, nie zgadzamy się na to, aby określony radykalny ruch ideologiczny przejął nasze uczelnie, utrzymywane z naszych podatków. Dlatego stajemy w obronie pani prof. Ewy Budzyńskiej. Stajemy też w obronie wszystkich nauczycieli akademickich, aby wolność słowa, wolność wypowiedzi, swoboda debaty, były na polskich uczelniach zachowane – zaznacza Kazimierz Przeszowski.

Centrum Życia i Rodziny przygotowało ponadto petycję do wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina. Zawarto w niej apel o wprowadzenie przepisów chroniących wolność akademicką i nauczycieli akademickich.

RIRM

drukuj