PAP/Radek Pietruszka

Rozpoczęła się X kadencja Sejmu. Ponad 25 proc. osób, które zasiadają w ławach, to debiutanci

Posłowie złożyli ślubowanie. Ponad jedna czwarta osób, które zasiada w ławach do parlamentu, to debiutanci. Tradycyjnie orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Tak rozpoczęła się X kadencja Sejmu.

15 października odbyły się wybory parlamentarne, a niecały miesiąc później – 13 listopada – pierwsze posiedzenie Sejmu. Inaugurował je marszałek senior Sejmu, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Otwieram pierwsze posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej X kadencji – powiedział marszałek senior Marek Sawicki.

Tradycyjnie orędzie do parlamentarzystów skierował prezydent Andrzej Duda.

– Jako prezydent RP deklaruje gotowość współpracy z nowo wybranym parlamentem – zapewnił prezydent RP.

Andrzej Duda wyraźnie zaznaczył, że będzie stał na straży wszystkich osiągnięć ostatnich ośmiu lat.

– Wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne, jak 500 plus, obniżenie wielu emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych, muszą zostać utrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wezwał też Sejm – jako władzę ustawodawczą – do działania w granicach prawa i nienaginania jego zasad.

– Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – oświadczył prezydent RP.

Prezydent zaznaczył, że suwerenność Polski to jedna na najważniejszych spraw, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

– Sprawy przez są zagrożone przez Unię Europejską. Od polskiego rządu i parlamentu będzie bardzo dużo zależało – powiedział politolog, dr Piotr Gawryszczak.

Wystąpienie prezydenta liberalno-lewicowa większość przejęła krytycznie. Poseł Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi stwierdził, że Andrzej Duda podkreślał swoje przywiązanie do Prawa i Sprawiedliwości.

– Prezydent mówił do swojego elektoratu, czyli do elektoratu PiS, który wyniósł go do władzy – stwierdził poseł Paweł Zalewski.

– Podobałoby mi się bardziej to wystąpienie, gdyby za tym szły czyny. Piękne słowa pana prezydenta, które niekończenie uzasadnienie w stanie faktycznym – dodała poseł Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Innego zdania jest poseł Paweł Sałek z PiS.

– Prezydent stanął ponad podziałami. Powiedział o jedności, o polskich sprawach, przyszłości, bezpieczeństwie, obronności – wyliczał poseł Paweł Sałek.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił też marszałek senior Sejmu, Marek Sawicki.

– W demokratycznym państwie, zgodnie z wolą suwerena, zmieniają się prezydenci, zmieniają się premierzy i rządy, zmienia się też skład osobowy tej izby. Jedno przy tym jest stałe i niezmienne: Rzeczpospolita – zaznaczył marszałek senior Matek Sawicki.

https://twitter.com/nowePSL/status/1724033087938449903

Wszyscy posłowie złożyli ślubowanie. W ławach sejmowych znalazło się 117 debiutantów. Wśród niech były prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

– Będę chciał pracować oczywiście w sejmowej komisji sportu oraz w sejmowej komisji samorządu terytorialnego w zakresie poprawy sytuacji sportu dzieci i młodzieży – powiedział poseł Apoloniusz Tajner z Koalicji Obywatelskiej.

27 posłów wróciło do Sejmu po przerwie, m.in. Donald Tusk oraz były wicepremier, adwokat rodziny Tusków, Roman Giertych.

– Jestem dzisiaj szczęśliwy, że wygraliśmy z Prawem i Sprawiedliwością. Ciągle ta radość we mnie trwa – mówił poseł Roman Giertych z KO.

Roman Giertych przeszedł drogę od konserwatywnej Ligi Polskich Rodzin do liberalnej Platformy Obywatelskiej. Pytanie, jaka jest jego wiarogodność – zaznaczył dr Aleksander Kozicki, politolog.

– Nie jest to tylko kwestia zmiany politycznej, ale fundamentalna zmiana światopoglądowa – wskazał dr Aleksander Kozicki.

Posiedzenie Sejmu potrwa co najmniej do wtorku. Październikowe wybory i nowa kadencja Sejmu to tylko symboliczny koniec kampanii parlamentarnej. Ale już rozpoczyna się kolejna kampania wyborcza – na kwiecień zaplanowane są wybory samorządowe, a na czerwiec wybory do Parlamentu Europejskiego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl