Rozpoczęła się kalendarzowa jesień

Od tej pory dni będą stawać się coraz krótsze, a noce dłuższe. Słońce zajdzie dziś już po godz. 18.00.

Meteorolodzy podkreślają, że pogoda tej jesieni będzie sprzyjać spacerom oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Będzie to typowa złota, polska jesień.

Rafał Maszewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że pierwsza połowa października będzie słoneczna i stosunkowo ciepła, w drugiej połowie czeka nas więcej opadów, będzie też chłodniej.

– Jeżeli chodzi o te najbliższe dni, to będą one dosyć chłodne. Temperatury, zwłaszcza nocami, będą dosyć niskie. W środę rano na wschodzie może wystąpić lokalny przymrozek, podobnie może być w centrum czy też na południu Polski. Co drugi dzień będzie przepadywać. Pogoda będzie dosyć zmienna, od najbliższej niedzieli pogoda powinna się jednak poprawić. Stery zaczną przejmować wyże atmosferyczne, które sprowadzą do nas cieplejsze masy powietrza; także do połowy października jest spora szansa, że będzie przewaga tych ciepłych mas powietrza – powiedział Rafał Maszewski.

Jesień wiąże się także z przestawieniem czasu na zimowy. Ma to miejsce w ostatnią niedzielę października, czyli w tym roku przypada na dzień 25 października. Wówczas wskazówki zegarów cofniemy o godzinę.

RIRM

drukuj