Rozmowy ws. połączenia KHW i PGG

W Katowicach trwają rozmowy górniczych związków zawodowych z przedstawicielami Ministerstwa Energii na temat połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej.

Strona społeczna nie przyjęła projektu porozumienia poprzedzającego połączenie spółek w zaproponowanej formie. Związkowcy przygotowali swoje uwagi do projektu.

Zbycie aktywów KHW na rzecz PGG ma nastąpić 1 kwietnia. Wcześniej zarządy i związkowcy z obu firm powinni podpisać porozumienie określające m.in. warunki oraz zasady przeniesienia pracowników.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, ma nadzieję, że dojdzie do konstruktywnej rozmowy nad porozumieniem. Ekspert podkreśla, że najpierw powinny zostać rozwiązane inne problemy w górnictwie.

W moim przekonaniu, połączenie KHW i PGG nie rozwiąże problemów całego górnictwa. Naszym podstawowym problemem jest nadwyżka węgla i sposób zarządzania polskim górnictwem. Te rzeczy musimy uporządkować. O ile wiem, związkowcy mają swoje propozycje – wskazuje Kazimierz Grajcarek.

Obecnie zadłużenie Katowickiego Holdingu Węglowego sięga 2,5 mld zł. Według resortu energii, połączenie z PGG to obecnie jedyny ratunek dla spółki.

RIRM

drukuj